Gårdagen blev den blodigaste hittills under Syrienkonflikten.
Nu kommer uppgifter om att ytterligare en person i president Assads innersta krets har dödats – säkerhetschefen Hisham Ikhtiyar.
Samtidigt har en kommentar från Rysslands sändebud i Paris fått den syriska regimen att ilskna till.
Striderna som har bedömts som ett inbördeskrig av Internationella rödakorskommittén (ICRC), blir allt värre. I går dödades över 300 människor, varav 139 civila, 98 regeringssoldater, 65 rebeller och deserterade soldater, enligt oppositionsgruppen Syriska människorättsobservatoriet.
Många oidentifierade
Dessutom återstår oidentifierade döda från båda i sidor i flera områden i Syrien, säger oppositionstalesmannen Rami Abdel Rahman.
Syriska rebeller har tagit över flera gränspositioner mot Turkiet och Irak, skriver BBC.
Tiotals personer från säkerhetsstyrkor och regeringstrogen milis har dödats eller sårats i en rebellattack på Damaskus huvudpolisstation, uppger en medlem i oppositionen, Abu Rate enligt Reuters.
– Polisstationen är mörklagd och förefaller övergiven, säger han.
Rebellerna var beväpnade med automatkarbiner, små automatvapen och sprängladdningar när de anföll polisstationen. De spärrade av två vägar som ledde fram till stationen före angreppet.
Ministrar begravs
I dag hölls statsbegravning av de tre medlemmarna i president Bashar al-Assads innersta krets, som dog i ett bombattentat i regeringshögkvarteret i onsdags. Det var oklart om Assad deltog i ceremonin.
Jordfästningen skedde i Damaskus och därefter skulle de döda föras till sina födelseorter för gravsättning, sa en säkerhetskälla till AFP på torsdagen. Assads svåger Assef Shawkat, får sin grav i västprovinsen Tartous. Hans änka Bushra är redan där för att ta emot kondoleanser.
Ilska efter kommentar
Samtidigt har Rysslands sändebud i Frankrike, Alexander Orlov, orsakat ilska hos den syriska regimen.
Orlov hävdar att Assad förra månaden gick med på att avgå. Uttalandet ska ha ägt rum vid en konferens i Genève, som handlade om införandet av demokrati i Syrien.
– Assad utsåg sin representant till att leda förhandlingarna med oppositionen för den här övergången. Det innebär att han gick med på att avgå, men på ett civiliserat sätt, sa Alexander Orlov enligt BBC.
Det syriska informationsdepartementet dementerar uppgifterna och hävdar att påståendet helt saknar grund.