Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text
NY SÄSONG. Marcus Birro har legat i hårdträning och nu ­väntar flera spännande möten i "Birros bord". Foto: Sven Lindwall NY SÄSONG. Marcus Birro har legat i hårdträning och nu ­väntar flera spännande möten i "Birros bord". Foto: Sven Lindwall

"Birros bord"
blir ännu hetare

Annons:
I RUTAN VARJE ONSDAG

"Birros Bord" leds av Marcus Birro och sänds på Expressen.se.

Nya avsnitt kommer varje onsdag under hösten med start i dag.

"Birros Bord" är tillbaka i Expressen TV.

Miljöpartiets språkrör Åsa Romson ­gästar säsongspremiären. Dessutom ut­lovas sexsnack med "Fråga Olle"-­reportern Malin Gramer - något programledaren bävar inför.

- Jag kommer nog att bli generad, säger Marcus Birro.

I dag drar tredje säsongen av pratshowen "Birros Bord" i gång i Expressen TV. Varje onsdag gästas programledaren Marcus Birro av två aktuella gäster.

- Åsa Romson gick ju dramalinje på gymnasiet tillsammans med en massa svenska skådespelare. Jag tänker fråga henne om hon saknar teatern och om hon kanske får utlopp för sin skådespelar­talang i politiken, säger Marcus Birro.

Det lär också bli en hel del prat om sex med den andra gästen - Malin Gramer från "Fråga Olle-­dokumentären" i Kanal 5. Men blyge Birro har ­listat ut ett sätt att komma undan de ­pinsammaste ­frågorna.

"Generad"

- Jag blir så generad av sådant där, så jag lämnar nog över det till min sidekick, Annika Leone. Det är dags för henne att börja jobba lite hårdare.

Spännande möten

Göran Hägglund, Agneta Sjödin, Bert Karlsson och Tomas Ledin är några av dem som tidigare gästat "Birros Bord".

- Ibland blir det rätt märkliga konstellationer. När Ulf Ekman och Kikki Danielsson var gäster samtidigt kände man att "det här funkar inte". Men det blev bra. Inför den här säsongen vill vi få till fler spännande möten.

Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:

Så firade Emmelies svenska familj i natt

Expressen besökte familjens schlagerfest i Solna "Känns helt otroligt."

Följ med på efterfesten i Malmö Kommentera finalen! Se alla nattens bilder!

Robin Stjernberg får stöd av flickvännen Molly "Jag är chockad..."

Danska glädjen: "Är obeskrivligt"

Emmelie de Forest vann ESC Om saknad efter sin far: "Skulle varit stolt."

"Sluta deppa - rätt låt vann" ANDERS NUNSTEDT om Robin och ESC-vinnaren.

Var det rätt låt som vann?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Var det rätt låt som vann?

LYSSNA: Inte hört vinnarlåten? Här är Emmelie de Forest "Only teardrops".

ANDERS BJÖRKMAN om SVT:s sändning "Bättre kan man knappast göra."

RÖSTA: Sätt DITT EGET betyg

Vilket bidrag var bäst i finalen? Passa på - sätt DITT EGET betyg på låtarna.

Vad tyckte du om ESC i Malmö? Kolla också resulatet i den stora finalen.

Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
SPORT
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
HÄLSA
NÖJE
REBECCA STELLA SIMONSSONS BLOGG
Annons:
DAGENS MAGASIN
MEST SETT I DAG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader