Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Jan Fröman Foto: Jan Fröman

Birgitta Ohlsson: "Jämställdhet är ingen kvinnofråga"

Annons:
Läs mer om
EU-minister Birgitta Ohlsson (FP) chattade med Expressens läsare.
Här kan du läsa alla hennes svar.
Malin: Kommer du att fortsätta att kämpa för oss homosexuellas rättigheter som EU-minister, och kan du kanske även göra skillnad internationellt i dessa frågor?
Birgitta Ohlsson: Självklart kommer jag att fortsätta ta strid för homo,bi- och transpersoners rättigheter. Flera av mina kollegor bland EU-ministrarna har redan kontaktat mig om samarbete i dessa oerhört viktiga frågor som rör mänskliga rättigheter. Jag planerar att besöka och stötta hbt-personer i de länder där diskrimineringen är som tuffast. Lita på att se mig i europeiska Prideparader.

gungurra: Hej Birgitta, kan du förklara hur ditt jobb kommer se ut i sverige. ska du marknadsföra eu i sverige eller kommer din nya arena vara mer i eu? hälsar glad supporter
Birgitta Ohlsson: En kombination. EU är både inrikespolitik och utrikespolitik i dag. Min första resa som minister går imorgon till Tyskland för att träffa min tyska kollega. Att avskaffa EU:s jordbruksstöd, öka frihandeln, satsa mer på klimatfrågor är några av många frågor som står på agendan. Tyskland är för övrigt just nu det enda EU-land som har regering som leds av en kvinna.

sven: se till att ta plats bara!!!!!!!!!!!!
Birgitta Ohlsson: Självklart! Stå på dig annars gör någon annan det - ett talesätt som fler borde anamma.

KENT PETTERSSON: GRATTIS BIRGITTA TILL MINISTERJOBBET! SNÄLLA BIRGITTA, ÄNDRA DIG I ABORTFRÅGAN. VISST HAR VÄL ALLA BARN RÄTT ATT FÖDAS, OAVSETT VAD FÖRÄLDRARNA TYCKER? DVS NEJ TILL FRI ABORT. RÄTT TILL LIV (FÖR BARNET) GÅR VÄL FÖRE RÄTT ATT DÖDA (FÖRÄLDRARNAS VILJA) ? MVH KENT P I SUNDVALL
Birgitta Ohlsson: Jag tycker att alla kvinnor ska ha rätten till fria, lagliga och säkra aborter. Jag stödjer den nuvarande svenska abortlagstiftningen och vill att fler länder ska tillåta abort, men likt RFSU tror jag inte på en gemensam europeisk abortlag.

Kakan: Varför är det viktigt att häflten är kvinnor i kommissionen. Kan inte män representera "kvinnliga" frågor.
Birgitta Ohlsson: Jag tror inte att det finns speciella "manliga" eller "kvinnliga" frågor. Däremot har kvinnor ofta andra erfarenheter av samhället, se i Sverige då diskussionen om barnomsorg först tog fart sedan fler kvinnor hade blivit riksdagsledamöter. Rätt individ på rätt plats! Och det saknas inte direkt kompetenta kvinnor i Europa i dag att lyfta fram på maktpositioner.

Karin: Hur ska vi svenskar bli mer entusiastiska inför EU?
Birgitta Ohlsson: Fler måste inse att EU är intrikespolitik och berör vår vardag i högsta grad! Jag hoppas att EU blir en valfråga i o m att Alliansens partier och de rödgröna har totalt olika åsikter om EU. Allianspartierna tycker att EU är riktigt och viktigt, (S) säger ja, (mp) säger njae och (v) säger nej. Jag tror att det är viktigt att vi öppet diskuterar EU och gör det oftare - inte bara när det råkar vara val till Europaparlamentet var femte år. Sedan Alliansen vann valet 2006 och superkompetenta Cecilia Malmström blev ny EU-minister och startade en aktiv diskussion om Europa har fler svenskar blivit mer positiva till både euron och EU i sin helhet. EU måste syssla med frågor som engagerar medborgarna som exemeplvis klimat, jobben och brottsligheten.

Pirjo: Vilka frågor är viktigast för EU att driva?
Birgitta Ohlsson: Klimat: Miljödebatten dog inte inte toppmötet i Köpenhamn. Nu måste vi fortsätta sätta upp tuffa mål och leva upp till dem. Demokrati: EU ska vara den starkaste rösten för frihet i Europa och hela världen. Kunskap: EU:s främsta resurs är våra medborgare. Kvitta jordbruksstödet mot satsningar på forskning och framtid.

Bosse Parbring: Vad har du för förväntningar på EUs nya jämställdhetsinstitut i Vilnius?
Birgitta Ohlsson: EU har mycket att göra innan unionen och dess medlemsländer kan kalla sig för jämställda. Jag tror att instititutet som har till syfte att samla in information och sprida kunskap om forskning kan inspirera och ge verktyg som skapar förändring. Men instititutet blir inte mer än vad medlemsländena gör det till. Många utmaningar finns på jämställdhetsfronten kvinnor säljs som sexslavar, abort är föbjudet i en del länder och kvinnor saknas ofta vid makten.

moderator: Tack för alla frågor! Birgitta Ohlsson svarar i några minuter till.

Den Fattiga She: Anser du att frågorna kring jämstäldigheten fokuserar för mycket på kvinnorna utebliver männen?
Birgitta Ohlsson: Jämställdhet är ingen kvinnofråga utan är en frihetsfråga för bägge könen. Jag välkomnar fler män i debatten hur vi skapar ett mer fritt samhälle där individen kan växa bortom könsrollernas begränsningar.

Jusse: Tror du verkligen att EU någonsin kommer att bli jämställt? Måste det till lagstiftning om varannan kvinna?
Birgitta Ohlsson: Jag är feministoptimist! Det Europa jag växt upp är mycket mer fritt än det Sverige som min mormor föddes i. Det blir bättre för varje dag som går men utmaningarna är fortfarande väldigt många.

Jan-Åke: Hej! Grattis till utnämningen som EU-minister! Hur kommer du att arbeta för att EU ska lägga sig mindre i det som medlemsländerna själva ska sköta? Trots subsidiaritetsprincipen verkar det som om EU lägger sig i allt mer vad de olika länderna har för lagar och regler.   
Birgitta Ohlsson: Tack! jag ska göra mitt bästa som EU-minister. Det är viktigt att EU inte är en mångsysslare som gör allt - utan gör det bra som är själva kärnan. Med Lissabonfördraget får vi mer raka rör vad EU respektive EU-länderna ska syssla med. Här kan du läsa mer om detta: http://www.regeringen.se/sb/d/9243 [EXTERN] Tack för en trevlig chatt! Birgitta

moderator: Tack Birgitta Ohlsson för att du chattade med Expressens läsare. Tack också alla som ställt frågor.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

BILDEXTRA: Så firade Loreen segern i morse

Den blöta efterfesten fortsatte långt in på söndagsmorgonen Expresen var med hela vägen - kolla in Sven Lindwalls bilder.

Euforisk seger för Loreen - krossade allt motstånd i Euroviosion Song Contest 2012 Lade hela Europa vid sina bara fötter.

Se Loreens vinnande framträdande i finalen Sångerskans uppträdande med "Euphoria" gick hem hos de andra länderna.

"Har jobbat i elva år för att vinna" Christer Björkman stolt efter Loreens seger. Äntligen kunde han föra Sverige till en seger.

Sverige dominerade årets omgång Så gick det för de andra 25 länderna - se hela resultatlistan från ESC 2012 här!

Hylla Loreen: Skicka din hälsning

Nu kan du dela med dig av din schlager-eufori Skicka in din grattis-hälsning - så lämnar Expressen hälsningar till vår vinnare!

SVT redan förberedda på schlager-EM nästa år Hade planerat för den möjligheten redan innan Loreen ens åkte till Baku.

LEDARE
Annons:

Köpläge i Spanien

Nu ska du passa på att köpa ditt semesterboende i Spanien Fastighetsmäklare: "Priserna har rasat".

Vill du köpa hus i Spanien?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vill du köpa hus i Spanien?

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
SPORT
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
SPORT
EXTRA
Annons:
MODEBLOGGEN
NÖJE
MODE
HÄLSA
WEBBTEST
Kultur
HÄLSA
ALLT OM BILAR
SANKTAN
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
HÄLSA
MODE
MODE
MODE
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader