Storlek på text:
Skriv ut text
STOPP I TRAFIKEN. En vägskylt har ramlat ner över Värmdöleden vid Henriksdal och har orsakat ett totalstopp i trafiken. Foto: TESSO LAMKE STOPP I TRAFIKEN. En vägskylt har ramlat ner över Värmdöleden vid Henriksdal och har orsakat ett totalstopp i trafiken. Foto: TESSO LAMKE

Bilkaos i Stockholm när SL inte fungerar

Annons:
Läs mer om
SL:s inställda tunnelbaneturer sätter spår i biltrafiken in till Stockholm. Det är tjockt av bilar vid infarterna.
- Det är betydligt mer trafik in till stan än vad vi brukar ha, säger en av trafikledarna på Trafik Stockholm.
Allt fler tar bilen in till centrala Stockholm när tunnelbanan inte fungerar utanför tullarna. Det här har skapat köbildningar för trafiken in mot stan. Enligt Trafik Stockholm, som bevakar infartstrafiken, är det helt klart fler än vanligt som tar bilen nu på måndagen. Och det fortsätter - även efter morgonrusningen.
Att det finns en koppling till SL:s inställda tåg och problem med bussar och pendeltåg, är uppenbart.
- Jag den kopplingen tycker jag nog att man kan göra, säger en av de stressade trafikledarna vid Trafik Stockholm.
Om bilisterna stannar i Stockholm city eller fortsätter genom stan, är svårt att säga, menar man på Trafik Stockholm.
- Vi ser bara att infartstrafiken är mycket större än normalt. Om de sedan åker ut igen har vi ingen uppfattning om, säger en av trafikledarna.

Stålbalk föll över Värmdöleden

Enligt polisen har det också varit en del störningar i Stockholmstrafiken under morgonen.
En uppskattningsvis ett ton tung stålbalk föllt ner tvärs över Värmdöleden i östlig riktning vid Henriksdal. Enligt polisen skadades ingen men det blev är tvärstopp i trafiken.
- Det var en lastbil som var för hög och som rev ner en stor vägportal som går över två körbanor. Det orsakade långa köer, säger Ulf Lindgren.
För att få undan balken var man tvungen att kapa den i flera delar.

Många fast i kylan

Dessutom har den stränga kylan gjort att många blivit stående,
- Många bilar har blivit stående när motorn kokat. Man kan misstänka att det handlar om att förarna glömt att fylla på ordentligt med glykol, och när det då blir nedåt 15 minusgrader blir det problem, säger Ulf Lindgren vid Stockholmspolisen till TT.
- Framför allt har större fordon som bussar och lastbilar blivit stående och hindrat trafiken. Det är främst korsningar och av- och påfarter där det blir halt som drabbats. Där har en hel del fordon fått stopp och inte kunnat röra sig ur fläcken.

Inga allvarliga olyckor

Det ser bra ut på alla stora vägar i landet, enligt Vägverket. Inga allvarligare olyckor är rapporterade än så länge.
- Men det kan vara besvärligt på mindre vägar där det blåser igen och driver, till exempel på Österlen och Öland, säger Thomas Andersson, på Vägverkets presstjänst.
Han berömmer landets alla snöröjare som lyckats hålla jämna steg med snön och hunnit ploga upp alla större vägar. Kylan gör dessutom att det inte är särskilt halt.
- Det blir kärvt när det blir så kallt. Men man ska naturligtvis anpassa körningen efter vinterväglaget. Det är inte bara att tuta och köra utan man måste köra med vinterfoten på gasen, säger Thomas Andersson.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
BIRROS BORD
Senaste nytt
EXTRA
Annons:
Mest läst i dag
BLOGG
SPORT
Annons:
NÖJE
SPORT
EXTRA
Annons:
SPORT
FEATURE
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
KULTUR
MODE
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
HÄLSA
LEVA & BO
RES

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader