Expressen ställde två frågor till några av våra mest kända bloggare.
1. Vad är det värsta du varit med om på nätet?
2. Vad har du gjort för att få ett slut på det?
Ebba von Sydow, chefredaktör för Veckorevyn.com och krönikör i Expressen:
– Jag har blivit utsatt för näthat i alla möjliga skepnader. Anonyma kommentarer, mejl, de mest otrevliga kommentarer.
– Jag tror på att bemöta kritiken på samma arena som den finns. Jag är aktiv mikrobloggare, kommenterare och konsument av allt det här. För mig har det hjälpt.
Patrick Ekwall, sportjournalist, krönikör och bloggare på TV4:
– När det sprids direkta osanningar. Jag satt i en intervju med två unga killar och de var de mest bisarra frågor om saker de läst på nätet och frågade om det stämmer.
– Det går inte att göra någonting åt det. Däremot kan man göra en stor insats som
Ebba von Sydow. Foto: Olle Sporrongpublicist genom att inte tillåta anonyma kommentarer. Det gjorde Resumé och den sortens kommentarer minskade med 80-90 procent.
Fredrick Federley, centerpartistisk riksdagsman och bloggare:
– Det som gjort ondast är när man tolkat bakomliggande orsaker. Jag är en stark Israelvän, då målar man ut på vänsterbloggar att det är mitt intresse att döda palestinska barn.
– Jag är yttrandefrihetsextremist. Så länge det inte är uppmaningar till mord, hot, misshandel måste det få finnas. Men saker som upprepas riskerar att bli sanningar. Var och en bör fundera när det gäller folks privatliv och vara lite mer försiktiga.
Luciano Astudillo, socialdemokratisk riksdagsman och bloggare på Expressen:
– Att det var så grova påhopp på folk. Det var inte så mycket mot mig men när man kallar
Fredrick Federley. Foto: Nils Petter Nilsson varandra saker med könsord, nedvärderande om hudfärg... väldigt extrema grejer.
– På bloggen ”Jag älskar Sverige” som jag hade tidigare ändrade jag så att alla kommentarer först gick till mig och jag fick godkänna dem. Överlag så är jag orolig för vad människor är beredda att göra i anonymitetens namn.
Eleonore Nygårds, chefredaktör för Modette.se och Sveriges första heltidsanställda bloggare:
– Jag är lyckligt förskonad. Vi har inte haft sådant på Modette över huvud taget. Jag tror vi har en ganska god
ton generellt sett.
– Det går liksom inte att styra över på det sättet. Jag tror att man måste skapa miljöer där det inte är gynnsamt att skriva på sandlådenivå vilket det blir på många ställen.
Marcus Birro, poet, författare, krönikör och bloggare i Expressen: – I min privata blogg var det så att den enda gång jag visste att jag skulle få hatiska kommentarer var när jag mådde sämre. Svaghet genererade förakt.
– Jag släckte ner bloggen och slutade med kommentarer. Man har ett val någonstans: Att låta det passera eller ge sig in i striden. Ska man ta det eller ska man acceptera att det är så?