Vice chefsåklagare Mikael Hammarstrands uttalande om att vara beredd att åtala den som har skrivit ut p-piller till unga får en samstämmig reaktion från de barnmorskor Expressen.se har talat med:
- Herregud.
Till Dagens Medicin säger Mikael Hammarstrand, vice chefsåklagare i Gävle:
- Jag läser lagen. Den som främjar ett brott är medansvarig och den som delar ut preventivmedel till en underårig underlättar ju för gärningsmannen att fortsätta med övergreppen.
Hammarstrand är därmed beredd att åtala en barnmorska eller läkare som skriver ut p-piller till någon under 15 år, för medhjälp till våldtäkt, meddelar han tidningen.
"Helt vansinnigt"
Flera barnmorskor som Expressen.se har pratat med reagerar med bestörtning på uttalandet:
- Helt vansinnigt, säger Elisabet Häggström-Nordin, barnmorska och universitetslektor vid Mälardalens högskola, som har forskat kring ungdomar och sexualitet.
- Avsikten med lagen är att skydda barn under 15 år mot övergrepp från förövare som är betydligt äldre. Avsikten är inte att skuldbelägga personer som har en önskan om att ha sex med varandra, om de så är strax under 15 år. Som barnmorska måste man bedöma från situation till situation. Det är en helt annan sak om någon kommer och säger att hon har blivit utsatt för något.
"Tolkar texten bokstavligen"
Elisabet Häggström-Nordin anser att ungdomar som kommer till mottagningarna tar ansvar för sin sexualitet.
- Hammarstrand menar att det är tjänstefel att inte anmäla flickor under 15 år till socialtjänsten. Han tolkar texten bokstavligt. Risken är att ungdomar slutar att uppsöka mottagningarna.
Ingegerd Hildingsson är docent och barnmorska vid Mittuniversitetet:
- Jag har aldrig hört något liknande. Man skriver inte bara ut p-piller för att folk ska kunna ha sex, det är ganska vanligt att unga tjejer får piller för att lindra mensvärk, förklarar hon.
För dialog
”En hårddragning av lagtexten”, kommenterar Margareta Larsson, docent och barnmorska vid Uppsala universitet, Mikael Hammarstrands utspel. Hon har bland annat forskat kring aborter och preventivmedel bland ungdomar.
- De som jobbar med den här verksamheten vet att det förekommer att yngre flickor än 15, även om det inte är jättevanligt, får p-piller. Då har barnmorskorna alltid en dialog med flickorna om vad för typ av relationer de har. Som vårdgivare har man inte den rollen att man ska sitta och anklaga och eventuellt till och med anmäla det som man uppfattar som en frivillig och kärleksfull relation mellan ungdomar, säger Larsson till Expressen.se.
Enligt henne är det ingenting som en barnmorska tar lätt på, att skriva ut p-piller till flickor under 15 år.
- Finns det varningssignaler tror jag att barnmorskorna uppfattar dessa.