Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Barnen låg döda i villa

Annons:
Läs mer om
Den 62-årige mannen misstänks ha överfallit sin sambos två barn och en man - och knivhuggit dem till döds. Sedan ringde han själv SOS och berättade om trippelmordet. - Han var blodig och uppträdde förvirrat vid gripandet, säger en källa.
Solen sken fortfarande när den 62-årige statsanställde mannen, tidigare även chef vid en statligt finansierad verksamhet, var hemma i tvåvåningsvillan i centrala Härnösand i går eftermiddag.

Våldsamt angrepp

Han och hans 52-åriga sambo köpte huset för drygt två år sedan och bodde där tillsammans med hennes två barn från ett tidigare förhållande, en 12-årig flicka och en 15-årig pojke.
Av okänd anledning misstänks han ha gått till våldsamt angrepp mot sin sambos två barn och en man som befann sig i huset. De lyckades inte värja sig, utan dog omedelbart.
- De höggs ihjäl med kniv, säger Expressens källa.
Ett trubbigt föremål ska också ha upphittats.
Vid 18-tiden i går kväll - kort efter trippelmordet - ringde 62-åringen själv till SOS.

Fördes till Sundsvall

- Vi fick ett samtal om att det fanns tre livlösa personer i huset, säger Hans Björner vid polisen i Västernorrland.
När polisen kom dit låg de två barnen och mannen döda i olika delar av tvåvåningshuset.
- De befann sig på olika våningar och är utsatta för kraftigt våld, det var tydligt att det rörde sig om mord, säger Hans Björner.
62-åringen befann sig strax utanför huset och greps omedelbart.
- Han var blodig och uppträdde förvirrat vid gripandet, säger en källa.
Han fördes först till polisen i Härnösand, men transporterades sedan till polishuset i Sundsvall där han förhördes i natt. Jouråklagare Marina Amonsson beslöt sent i natt att anhålla 62-åringen skäligen misstänkt för mord i tre fall.
Det är den lägre misstankegraden.
- Han har inte erkänt brottet, säger Hans Björner.
Motivet till trippelmordet är ännu oklart, men enligt uppgift till Expressen kan det röra sig om ett svartsjukedrama.
Den 62-årige mannen och hans sambo har arbetat tillsammans under lång tid på en statlig myndighet i Härnösand.
Han är väl ansedd i sitt yrke och har ofta förekommit i medierna samt publicerat flera verk. Hon hade en lägre befattning på samma avdelning. Barnens mamma vårdades i natt på sjukhus för chockskador.
Ingen av de inblandade är tidigare kända av polisen. Den döde mannen är ännu inte identifierad, men polisen tror sig veta vem det är.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

Här är planen som ska ta Loreen till världstoppen

Skivbolaget smider nu hemliga planer för hur Loreen ska bli störst Så går tankarna kring albumet, turnén och låtskrivarna.

Vann överlägset igår Men det är först nu som det har börjat gå upp för Loreen vad som hänt - "Nu har det börjat landa."

BILDEXTRA: Så firade Loreen segern i morse

Den blöta efterfesten fortsatte långt in på söndagsmorgonen Expressen var med hela vägen - kolla in Sven Lindwalls bilder.

Koll på hur texten går i "Euphoria"? Så börjar den: "Why, why cant this moment last forevermore?" Klicka för resten av texten.

Se Loreens vinnande framträdande igen Här framförs segrande "Euphoria" - gick hem hos de andra länderna.

"Har jobbat i elva år för att vinna" Christer Björkman stolt efter Loreens seger. Äntligen kunde han föra Sverige till en seger.

HYLLA LOREEN: SKICKA DIN HÄLSNING Skicka in din grattis-hälsning - så lämnar Expressen hälsningar till vår vinnare!

SVT redan förberedda på schlager-EM nästa år Hade planerat för den möjligheten redan innan Loreen ens åkte till Baku.

"Mellberg och Rosenberg hamnar i en het ordväxling"

Axel Pileby rapporterade direkt från Sveriges träning "Mellberg inte nöjd."

DANIEL KRISTOFFERSSON: Han ersätter Fredrik Ljungberg på cykelbilderna.

JONAS ESBJÖRNSSON: Därför tänker Frankrike i blågula termer i kvällens genrep.

Hamréns väg till framgång Spelarna hyllar familjetaktiken: "Skapar bra stämning".

Annons:
DEBATT
LEDARE
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
EXTRA
SPORT
Annons:
MODEBLOGGEN
NÖJE
MODE
HÄLSA
WEBBTEST
Kultur
HÄLSA
ALLT OM BILAR
SANKTAN
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
HÄLSA
MODE
MODE
MODE
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader