Mordet på fyrabarnsmamman i Haninge fortsätter att förbrylla polisen.
Minst två av barnen har, enligt Expressens uppgifter, sett gärningsmannen.
Enligt deras vittnesmål höll han också en kniv mot huvudet på den 10 månader gamla pojken.
- Mamman sköts i huvudet, säger en person med insyn.
Polisen uppger att de hållit över 30 förhör under utredningen om mordet på den 37-åriga fyrabarnsmamman. Men sent i går hade inte någon gärningsman gripits.
- Det pågår inre spaning. Vi har en okänd gärningsman nu, säger Hesam Akbari, informationsansvarig vid polisen i Södertörn.
Den 37-åriga kvinnan angreps i sitt hem i torsdags morse och fick enligt polisen så allvarliga skallskador att hon avled under eftermiddagen.
Polisen har spärrat av lägenheten och letat fingeravtryck på dörren. Brytmärken saknas vilket tyder på att gärningsmannen släppts in i lägenheten.
- Den tekniska undersökningen är påbörjad och den kan ta veckor, säger Hesam Akbari.
"Ingen fara nu"
Kvinnans fyra barn har tagits om hand av släktingar efter tragedin. Kvar utanför porten står döttrarnas rosa cykel med stödhjul fastkedjad i cykelstället. Alldeles intill har någon knutit upp en röd ros i ett träd och lämnat ett kort med texten "Vi tänker på dig. Vi tänker på dina barn. Hoppas att allt löser sig. Kramar från oss".
Enligt en person med insyn sköts den 37-åriga mamman i huvudet.
- Barnen har också sett hur gärningsmannen höll en kniv mot den lilla pojkens huvud. Men det är ingen fara med honom nu.
Polisen vill inte lämna några uppgifter om vad som framkommit under barnförhören.
- Vi kommenterar inte vad barnen har sett och inte har sett, säger Hesam Akbari.
Tre olika män är pappor till kvinnans fyra barn. Expressen var i går i kontakt med männen.
- Allt som hänt är väldigt tragiskt, säger en av dem.
Var nyinflyttade
Enligt polisen finns det inte någon person som är misstänkt för mordet. En man i 45-årsåldern, som beskrivs som "nära bekant", anhölls först i sin frånvaro. Men sedan kunde polisen konstatera att han inte är misstänkt i nuläget. Fyrabarnsmamman hade nyligen flyttat in i sin lägenhet med sina barn. Polisen uppmanar nu allmänheten att ta komma in med tips om man vet något kring mordet.
Psykiater Ulf Åsgård är expert på gärningsmannaprofiler och har vid flera tillfällen hjälpt polisen att hitta en gärningsman.
- Jag vill aldrig peka ut någon. Men vanligtvis finns gärningsmannen i kretsen kring offret. Har man betat av dem går man vidare och kartlägger om det kan ha funnits någon särskild hotbild mot offret.
- Och om det är så att polisen uppmanat grannarna att de kan ta det lugnt så tyder ju det på att polisen vet vad de gör.