Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Christian Örnberg Foto: Christian Örnberg

Anhållen 21-åring är döda barnens bror

Annons:
Läs mer om
Nu bekräftar polisen att det tredje offret, en 49-årig man, är de mördade syskonens pappa. Samtidigt säger Lars Sjödin, den 62-årige mannens advokat, att hans klient nekar till brott.
- Han har lämnat en trovärdig förklaring och min bedömning är att han kommer att friges, säger Sjödin.
Exakt vad som hände i villan under tisdagseftermiddagen är långt ifrån klarlagt men polisen vet att tre personer har bragts om livet på ett brutalt sätt. Enligt uppgift hade offren utsatts för grovt våld.
Två barn av dessa är barn: en 12-årig flicka och en 15-årig pojke. Den 49-årige mannen som hittades i villan är nu identifierad som syskonens pappa.
Den 52-åriga mamman till de mördade barnen levde tillsammans med en ny man, en 62-årig forskare. Enligt uppgift var det han som anträffade liken i villan och ringde SOS alarm.

Greps och anhölls

När polis och ambulans kom till platsen var mannen så svårt chockad att han inte klart kunde redogöra för vad som hade hänt och han greps och anhölls som skäligen misstänkt för mord på sina styvbarn och deras pappa. Enligt Lars Sjödin, 62-åringens advokat, förnekar hans klient all inblandning i brottet.
- Han har lämnat en trovärdig förklaring, men jag vill inte gå in på vad min klient har sagt. Han förnekar all inblandning, och min bedömning är att han kommer att friges inom kort, säger Sjödin.
Efter midnatt, natten till onsdagsmorgonen, tog fallet en oväntad vändning då en 63-årig man togs in till förhör. Ett par timmar senare, vid 05-tiden på morgonen, anhölls även han som skäligen misstänkt för morden.
Mellan förhöret och anhållandet av 63-åringen gick polisen i Västernorrland ut med ett zonlarm till flera närliggande polisdistrikt – man sökte en 21-åring som hade setts lämna Härnösand i en vit Volkswagen Jetta.

Inledande förhör

Bilen tillhörde 49-åringen som hittades mördad i villan. Bakom ratten misstänks mannens 21-årige styvson ha suttit. Styvsonens riktiga pappa: den gripne 63-åringen.
Dessutom: 21-åringen har samma mamma som de två mördade barnen.
Vid lunchtid greps 21-åringen i Umeå, också han som skäligen misstänkt för trippelmordet i Härnösand. Han hade försökt lämna landet och ta sig till Tyskland, enligt åklagaren.
21-åringen antas anlända till Sundsvall under onsdagskvällen, och därefter kommer ett inledande förhör att hållas.
Polisen vill veta hans inställning till mordmisstankarna och först därefter kan vice chefsåklagare Bertil Månsson ta beslut om de övriga två misstänkta.
- Först och främst ska 21-åringen höras och få lämna en utsaga. Sedan får Bertil Månsson avgöra om det finns anledning att höra övriga två gripna, om de ska tillåtas gå eller om de ska sitta fortsatt anhållna. Det beror på vilka uppgifter som framkommer, säger Hans Björner, informatör vid polisen i Västernorrland, till Expressen.se.
I nuläget är alla tre likvärdigt misstänka för mord, enligt åklagaren.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

Här är planen som ska ta Loreen till världstoppen

Skivbolaget smider nu hemliga planer för hur Loreen ska bli störst Så går tankarna kring albumet, turnén och låtskrivarna.

Vann överlägset igår Men det är först nu som det har börjat gå upp för Loreen vad som hänt - "Nu har det börjat landa."

BILDEXTRA: Så firade Loreen segern i morse

Den blöta efterfesten fortsatte långt in på söndagsmorgonen Expressen var med hela vägen - kolla in Sven Lindwalls bilder.

Koll på hur texten går i "Euphoria"? Så börjar den: "Why, why cant this moment last forevermore?" Klicka för resten av texten.

Se Loreens vinnande framträdande igen Här framförs segrande "Euphoria" - gick hem hos de andra länderna.

"Har jobbat i elva år för att vinna" Christer Björkman stolt efter Loreens seger. Äntligen kunde han föra Sverige till en seger.

HYLLA LOREEN: SKICKA DIN HÄLSNING Skicka in din grattis-hälsning - så lämnar Expressen hälsningar till vår vinnare!

SVT redan förberedda på schlager-EM nästa år Hade planerat för den möjligheten redan innan Loreen ens åkte till Baku.

"Mellberg och Rosenberg hamnar i en het ordväxling"

Axel Pileby rapporterade direkt från Sveriges träning "Mellberg inte nöjd."

DANIEL KRISTOFFERSSON: Han ersätter Fredrik Ljungberg på cykelbilderna.

JONAS ESBJÖRNSSON: Därför tänker Frankrike i blågula termer i kvällens genrep.

Hamréns väg till framgång Spelarna hyllar familjetaktiken: "Skapar bra stämning".

Annons:
DEBATT
LEDARE
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
BLOGG
Annons:
SPORT
EXTRA
SPORT
Annons:
MODEBLOGGEN
NÖJE
MODE
HÄLSA
WEBBTEST
Kultur
HÄLSA
ALLT OM BILAR
SANKTAN
HÄLSA
MODE
LEVA&BO
HÄLSA
MODE
MODE
MODE
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader