Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Storlek på text:
Skriv ut text
Andreas Holmgren är i Haiti. Foto: PRIVAT Andreas Holmgren är i Haiti. Foto: PRIVAT

Andreas Holmgren chattade från Haiti

Annons:
FAKTA

HIT KAN DU LÄMNA BIDRAG:


Röda korset
För att skänka 50 kronor- sms:a "AKUT NU" till 72900
Skänk valfritt belopp till plusgiro 900 800-4. Skriv "Haiti" på inbetalningstalongen. Du kan också på in på Röda Korsets hemsida, www.redcross.se, och skänka pengar.

FN-förbundet
Konto 90 00 79-5. Märk talongen ”Haiti”.

Hoppets Stjärna
Plusgiro 90 02 53-6
För att skänka 200 kronor - sms:a "Haiti" till 729 30

Läkare utan gränser
Sms:a LIV till 72 990 (50 kr)
PG 900603-2 eller BG 900-60 32. Märk talongen "Akutinsatser".

Läkarmissionen
Skänk valfritt belopp via hemsidan www.lakarmissionen.se
Sms:a Haiti50 till 72930. Du skänker 50 kronor till Haiti.

Plan Sverige
Plusgiro 90 07 31-1
Bankgiro 900-7311. Ange "Haiti" på betalningen.

PMU InterLife
För att skänka 50 kronor, skicka PMU HAITI till 72 930.
Plusgiro: 90 00 50-6. Märk talongen "Jordbävning Haiti".
Mer information på www.pmu.se

Rädda barnen

Via sms: skicka 10KATASTROF (10 kr) till 72950 alternativt KATASTROF (50 kr) till 72950
Via plus/bankgiro: 902003-3

SOS Barnbyar
För att skänka 50 kronor sms:a SOSHAITI till 72930
Det går också att skänka valfritt belopp via hemsidan www.sos-barnbyar.se

Stiftelsen Sveriges Lions Hjälpfond
Skänk valfritt belopp på konto: 90 1948-0
Mera information finns på www.lions.se

Svenska Kyrkan
Plusgironummer: 90 01 22-3
Bankgironummer: 900-1223
Märk gåvan "Haiti"

Unicef
SMS: Ge 50 kr – SMSa haiti till 72900
Plusgironummer: 902001-7
Bankgironummer: 902-0017
Märk talongen med Haiti
Eller skänk valfritt belopp via hemsidan www.unicef.se

Läs mer om
FN-svensken Andreas Holmgren chattade från Haiti med Expressen.se:s läsare. Läs frågorna och svaren här nedan.
Monica: Hej, tack för att det finns människor som Dig som gör ett otroligt jobb där nere! Min fråga: Alla dessa föräldrarlösa barn, vad kommer hända med dom när dom är så pass återställda att dom slipper sjukhusvård?
Andreas Holmgren: Tack! Barnen som inte tas upp av något barnhem kommer troligtvis att hamna på gatorna och tigga. Tyvärr. Det behövs fler barnhem för det fanns väldigt mycket föräldralösa barn redan innan skalvet.

Klara: Hej, hej kände du av det skalvet som var i Haiti i dag?
Andreas Holmgren: Ja, jag låg och sov mer eller mindre medvetslös. Mina tankar var... ligger jag nära en hylla och taket best’r av lätt material s’jag l’g kvar och sov faktiskt.

Maria: Vad kan vi göra härifrån? Jag vill så gärna göra något men vågar inte ge bidrag till vem som helst eftersom man vet inte om pengar kommer fram. Har du något/några bra förslag?
Andreas Holmgren: ge till stora organistationer tex Läkarmissionen, Rädda Barnen, R¨da korset, UNICEF osv. Tveka inte att ge bidrag det behävs s’o¨ndligt mycket hjälp och bästa sättet är att ge pengar till de organisationer som finns härnere nu.

Beckim: Hur är det med säkerhet...är det många som plundrar?
Andreas Holmgren: Ja. fängelset rasade vid f¨rsta skalvet och ca 3000 f’ngar lyckades ta sig ut och dom är nu p’fri fot och organiserar sina gamla gäng. Bland dem finnsa allt mäjligt som mrdare, våldtäktsmän och annat. Säkerhetsläget är värre än f¨rut och kommer att bli sämre än d’.

Hugo: Hur orkar man jobba under såna förutsättningar?
Andreas Holmgren: Jag f’r en otrolig energi av att veta att det finns människor som tänker p’mig och uppskattar det jag g¨r. Min familj är ett otroligt stod. Min fru och barn finns i Miami och jag ringer dem s’ofta jag kan.

Wolfgang: Finns det något hopp för haitierna att kunna bygga upp sitt samhälle igen?
Andreas Holmgren: Det kommer att ta otroligt lång tid. Haiti var redan innan skalvet ett av de fattigaste länderna på jorden. De beh¨vde enormt mycket hjälp redan d’. S’jag hoppas att den internationella närvaron kommer att kvarstå och att man fortsätter att hjälpa under en lång tid fram¨ver.

Nina: Hur har det senaste skalvet påverkat situationen?
Andreas Holmgren: Vet inte i nuläget. Vi har team som raporterar in fortlöpande. Jag ska själv ge mig ut med ett team snart.

Wolfgang: Hur reagerade folk när det kom en ny jordbävning i dag?
Andreas Holmgren: Panik! Lokalbefolkningen är traumatiserad och m’nga har redan f¨rlorat allt. Jälv l’g jag och sov men befinner mig f¨rtillf¨llet på mitt kontor. Det är s’kallade container byggnader och p’verkas inte av skalv s’mycket. de är av ett mycket lätt material s’jag sov vidare.

Hugo: Är du rädd för din egen säkerhet?
Andreas Holmgren: Jag är andras säkerhet. Jag kan inte till’ta mig att vara rädd. Jag är dock f¨rsiktig.

Malin: Hej! tack för det otroliga jobb du gör! hur hämtar du kraft för att orka forstätta och planerar du att stanna på Haiti?
Andreas Holmgren: Tack! Det är människor som du som ger mig st’d som g¨r att jag får energi att fortsätta. Jag stannar så länge att jag känner att jag kan bidraga med n’got. Tillslut måste jag dock se till min familj som väntar p’mig och vill att jag ska komma hem och vara med dem.

Ann: Vad görs för att förhindra epidemier att börja få fäste? Märks det redan nu att vissa sjukdomar sprids?
Andreas Holmgren: 48 timmar efter det f¨rsta stora regnet kommer sjukdommar att b¨rja spridas. Det g¨r det redan nu och det är inte s’f¨rtvivlat mycket man kan g¨ra mer än att informera befolkningen att tänka p’hygien. Men det är inte lätt när det saknas toaletter och rinnande vatten.

Boo Björk: Vad har FN gjort under den tid man befunnit sig på Haiti? Ser onekligen tunt ut med tanke på folkets oförmåga att ta till sig enorma penninginsatser men har ingen egen verkstad? Vad ställer ni för krav på regimen ? Gång på gång konstateras det hur oförmågan lyser igenom oavsett enorm fattigdom. Strategi har ni en sådan?
Andreas Holmgren: Jag kan bara svara f¨r mig själv och jag har gjort det jag kunnat. Resten är politik och det befattar jag mig inte med. Jag ser till att de jag är ansvarig f¨r att skydda inte kommer till skada och s’å länge jag lyckas med det så är jag n¨jd.

Ludde: Hur osäkert är läget därnere egentligen? Kan du som svensk t.ex. gå på gatan utan att behöva se dig över axeln? Följer man media så ser det ut som att man skulle kunna få en machete i ryggen när som helst, Stämmer det? Hur stor säkerhet ger de militärer som blivit ditskickade osv? Eller de kanske bara försvarar och håller koll på vissa specifika områden?
Andreas Holmgren: Personligen går jag aldrig ut på gatan någonstans utan att se mig om ¨ver axeln. Inte ens i Sverige. Man kan råka ut f¨r vad som helst när som helst. Vissa delen av staden är värre en andra. Ännu så länge så har man inte attackerat internationella hjälparbetare.

Emma: Hur länge ska du jobba där denna gång? Är det tillsvidare eller kommer du att bytas av så småningom? Hur gick det med dina FN-Kollegor. Omkom de flesta som det sades från början?
Andreas Holmgren: Jag har varit här i fem ’r och f¨rnyar mina kontrakt på årsbasis. Jag stannar kvar till dess att jag känner att jag inte har mer att bidraga med eller till dess min familj säger: Nu måste vi ha hem dig pappsen!

Natalie: Hej Anders! Tack för att du hjälper till dem, som förlorar allt! Har du kontakt med FN- grupp från andra länder eller räddningsverk från andra länder? Hjälper ni varan? Med förhåppning av bättre
Andreas Holmgren: På internationell nivå så skots samarbetet av OCHA. På min nivå så tar jag kontakt med så många svenska hjälparbetare jag kan hitta. Även från andra länder. Det är bra att ha ett kontakt nät den dagen man behover något.

Chd: Varför är det så mycket soldater från USA? det kännssom dom utnitjar situtionen och okuperar landet på nåt sett
Andreas Holmgren: USA har absolut ingen tanke på att ockupera landet. Lika lite som FN har gjort det under de senaste fem åren. Landet har inget eget försvar, d’ligt tränad och utrustad polis och ingen räddningsorganistation. Soldaterna är här for att ge säkerhet åt de internationella hjälparbetarna.

Gnosjö: Hur ser lokalbefolkningen på er FN-anställda? Är stämningen hotfull mot er?
Andreas Holmgren: Stämningen är inte direkt hotfull, men frustrationen är stor och läget i stort är väldigt instabilt.

Daniel: Har du märkt eller sett någon hjälp från Sverige?
Andreas Holmgren: MSB (Myndigheten for Särskild Beredskap) har skickat ner en enhet som ska bygga upp ett tältläger. Jag forsoker hjälpa dem med att identifiera en lämplig plats for detta.

Daniel: Hur klarar du ta in allt som du ser? Själv skulle man tänkta på det man ser hela tiden. Mår ju dåligt bara att se bilder ifrån det.
Andreas Holmgren: Det är många bilder som jag kommer att få leva med resten av livet. jag får ta det som det kommer. Jag har min underbara fru och familj som kan hjälpa mig att bearbeta det. Just nu måste jag bara fokusera på min uppgift.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
LEDARE
Annons:

TV: Glädjen efter segern: "Otroligt"

Se första intervjun med Hysén efter vinsten "Trodde jag skulle åka ur."

Anton och Sigrid vann "Let's dance 2012" Vinnaren: "Jag har inte ord just nu."

BILDSPECIAL: Firandet i natt

Så firade Anton Hysén Let's Dance-segern Se bilderna från dansen och firandet.

Tony Irving tycker Hysén var värdig vinnare, men... "Molly var bättre i kväll."

Mamma Helena Bergström om Mollys insats "Var helt fantastiskt att se."

Collin och Helena fick äntligen komma till studion för dottern. "Är så stolta."

Var det rätt att Anton och Sigrid vann årets "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Var det rätt att Anton och Sigrid vann årets "Let's dance"?

Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
BLOGG
EXTRA
MODEBLOGGEN
Annons:
SPORT
EXTRA
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader