CHARLOTTE. Det var Michelle Obamas känsloladdade tal om sig och sin make.
När USA:s första dam klev upp på demokraternas konventscen tidigt i morse svensk tid fick hon ögon att tåras.
– Jag trodde inte att det var möjligt, men jag älskar min man ännu mer i dag än för fyra år sedan. Till och med mer än för 23 år sedan när vi först träffades, sa Obama.
I en rosa ärmlös klänning stegade hon ut på scenen till applåder som aldrig verkade vilja ta slut. Blixtrar som aldrig ville sluta smattra.
Och till ropen: ”Fyra år till! Fyra år till!”.
Michelle Obama tog rollen som hustru, mamma och kvinnan från en arbetarbakgrund i ett tal som var tydligt riktat till medelklassamerikanen.
Liknande bakgrund
Landets första dam inledde med att berätta den känslosamma historien om sin pappa som kämpade mot ms i hennes ungdom, men ändå arbetade med att sköta pumpen i det lokala vattenverket.
Hon berättade om hennes makes liknande bakgrund med en ensamstående mamma och hans mormor och morfar som hjälpte till. Hur de båda ändå lyckades genom vad hon hävdar är beviset på att den amerikanska drömmen är verklig.
– Vi lärde oss om tacksamhet och ödmjukhet. Att så många har haft ett finger mer i spelet av vår framgång, från lärare som inspirerat oss till vaktmästarna som hållit våra skolor rena. Vi har lärt oss att värdesätta allas bidrag och att behandla alla med respekt, sa Michelle Obama och underströk att det är samma inställning som hon och Barack försöker att föra vidare till döttrarna Sasha och Malia.
– När det kommer till att återuppbygga vår ekonomi tänker Barack på människor som min pappa och hans farmor. Han tänker på stoltheten som kommer från en hård dags arbete.
Unga, kära och skuldsatta
Men det var lite senare Michelle Obama blev riktigt personlig.
Det var då hon berättade om sina känslor för sin make, som bara blivit starkare med åren.
– När vi gifte oss var våra studielån högre än vårt bolån. Vi var så unga, så kära och så skuldsatta, sa hon och fortsatte:
– Jag trodde inte det var möjligt, men i dag älskar jag min man ännu mer än jag gjorde för fyra år sedan. Till och med mer än för 23 år sedan när vi träffades. Jag älskar att han aldrig har glömt var han startade.
Personligt
Precis som många experter spekulerat valde Michelle Obama att helt utelämnade republikanerna och inte göra som Ann Romney och blanda sig i politiska sakfrågor.
Hon fokuserade enbart på hennes familj och vem personen Barack Obama var – och är.
– Barack Obama är fortfarande samma man som jag blev kär i för alla dessa år sedan... Barack känner till den amerikanska drömmen för han har levt den och han vill att alla i det här landet ska få samma chans.
– Därför är de här frågorna inte politiska för Barack. De är personliga.