Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text

Åklagaren: Så dödade hon barnen

Annons:
Läs mer om
Tyskan har gett sin version - här är åklagarens.
Så har gick de tragiska händelserna den 17 mars till - minut för minut
Expressen.se har med hjälp av polisens förundersökning kartlagt de viktigaste händelserna under dagen då Saga och Max dödades.
Här följer händelserna - minut för minut.

TIDSLINJE

MORDDAGEN, DEN 17 MARS:
10.47: Tyskan skickar ett sms till en manlig vän och ber att få låna 1000 kronor.
Cirka 11.15: Tyskans vän träffar henne utanför hans arbetsplats och lånar ut 1000 kronor till honom.
12.16: En person bokar en tur- och returresa Stockholm-Arboga, utresa klockan 16.36 och hemresa 19.34. Bokningen och betalningen görs på Centralstationen i Stockholm.
14.06: Tyskan mottar ett samtal från Tyskland. Hennes mobil kopplar upp mot masten vid centralstationen.
18.11: En övervakningskamera fångar en mörkklädd person med huvjacka som kliver in från perrongen vid Arboga station.
18.29: Styvpappan skickar ett sms till Arbogamamman att han kommer hem om en timme.
18.40-19.00: Arbogamamman chattar via MSN med en av sina systrar.
18.50-18.55: Ett vittne ser en mörkklädd person på uppfarten till Arbogafamiljens hus. VIttnet beskriver personen som cirka 180 centimeter, ganska smal, mörk huvjacka, vinglig gång.
18.54: Arbogamamman chattar via MSN med sin andra syster.
19.07: Arbogamamman, som chattat med sina systrar på MSN, gör sin sista aktivitet på datorn.
Cirka 19.07-19.17: Uppskattad brottstid.
19.12-19.15: Styvpappan svänger in på uppfarten till huset.
19.17-18: Styvpappan hittar sin flickvän och hennes barn Max, 3, och Saga, 1, blodiga i hallen.
19.20.57: Styvpappan ringer SOS Alarm från Arbogamammans mobil. 12 minuter senare kommer första ambulansen till platsen.
19.22: Sista tid innan gärningsmannen måste gå för att hinna till tågstationen.
19.33: Första ambulansen kommer till brottsplatsen.
19.32.40: En övervakningskamera fångar en mörkklädd person med huvjacka som kliver ut på perrongen vid Arboga station.
19.37.30: Första polispatrullen kommer till brottsplatsen.
19.39: Tåget från Arboga mot Stockholm avgår. Tåget skulle avgått 19.34 men är fem minuter försenat.
19.48: Ett vittne kliver på tåget mot Stockholm i Kungsör. I kupén sitter en kvinna med mörk jacka och mörkt hår. Vittnet kliver av i Nykvarn, men kvinnan sitter kvar.
19.49: Tyskan skickar ett sms och ringer ett telefonsamtal. Samtalet kopplas upp mot mobilmasten i Kungsör.
21.10: Tåget anländer enligt tidtabell till centralstationen i Stockholm.
21.11: Tyskan skickar ett sms till en kompis. Hennes mobil kopplas upp mot masten vid centralstationen.
Cirka 24.00: Tyskans hyresvärd berättar att tyskan kommer till lägenheten.

DAGEN EFTER MORDET, DEN 18 MARS:
Cirka 17.00: Tyskan fångas på bild när hon ska flyga till Tyskland från Skavsta flygplats.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:

TV: Glädjen efter segern: "Otroligt"

Se första intervjun med Hysén efter vinsten "Trodde jag skulle åka ur."

Anton och Sigrid vann "Let's dance 2012" Vinnaren: "Jag har inte ord just nu."

BILDSPECIAL: Firandet i natt

Så firade Anton Hysén Let's Dance-segern Se bilderna från dansen och firandet.

Tony Irving tycker Hysén var värdig vinnare, men... "Molly var bättre i kväll."

Mamma Helena Bergström om Mollys insats "Var helt fantastiskt att se."

Collin och Helena fick äntligen komma till studion för dottern. "Är så stolta."

Var det rätt att Anton och Sigrid vann årets "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Var det rätt att Anton och Sigrid vann årets "Let's dance"?

Annons:
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
BLOGG
EXTRA
MODEBLOGGEN
Annons:
SPORT
EXTRA
ALLT OM BILAR
MODE
HÄLSA
HÄLSA
ALLT OM BILAR
MODE
MODE
Kultur
MODE
SANKTAN
MODE
HÄLSA
ALLT OM BILAR
ALLT OM BILAR
VAR MED I LÄSARPANELEN!
DAGENS MAGASIN
HOROSKOP
ALLT OM BILAR
EXTRA
MEST SETT I DAG
LEDARKRÖNIKÖRER
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
BLOGG
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader