Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Böcker & boktips

Här hittar du de hetaste böckerna.

Storlek på text:
Skriv ut text
Affärsmannen i 50-årsåldern pekas ut som en central person i extremistcirklar i Stockholm. Foto: Jocke Berglund / Scanpix Affärsmannen i 50-årsåldern pekas ut som en central person i extremistcirklar i Stockholm. Foto: Jocke Berglund / Scanpix

Affärsman pekas ut som hjärnan bakom terrorplanen

Annons:
Läs mer om
En affärsman i 50-årsåldern som bor centralt i Stockholm kan vara hjärnan bakom den planerade attacken mot Jyllands-Posten.
Mannen pekas ut som kontaktperson i Sverige åt den amerikanske terroristen David Headley - som planerade en liknande attack innan han greps.
- Han är en central person i extremistcirklar i Stockholm, säger terrorexperten Magnus Ranstorp till Expressen.se.
David Headley greps för ett år sedan på flygplatsen i Chicago.
Han har erkänt att han var med och planerade terrorattackerna i Bombay 2008 där 164 personer dödades.
David Headley ville också utföra en attack mot Jyllands-Posten, som hämnd för att de publicerat karikatyrer på profeten Muhammed.


Kunde bistå med hjälp

Enligt uppgifter från indiska förhörsprotokoll som publicerats i Jyllands-Posten fick David Headley tips om en svensk extremist som bor i centrala Stockholm
Tipset kom från en överbefälhavare inom extremistorganisationen Lashkar-e-Taiba som låg bakom dådet i Bombay tipsade David Headley.
De sa att svensken eventuellt kunde bistå med hjälp i en attack mot Jyllands-Posten.
Mannen bor i en lägenhet centralt i Stockholm och driver flera företag.
– Han är en central person i extremistcirklar i Stockholm, säger terrorexperten Magnus Ranstorp till Expressen.se.
Enligt förhörsprotokollet träffades David Headley och svensken på en hemlig adress i augusti 2009.

Kollas av Säpo

Den svenske kontaktpersonen ville dock inte själv delta i operationen mot Jyllands-Posten som Headley planerade.
– Han sa att han inte kunde för att han stod under Säpos övervakning, säger Magnus Ranstorp.
Vad som hände därefter är oklart.
Känt är att David Headley greps på O´Hare-flygplatsen i Chicago ungeför två månader efter sitt möte med svensken.
Samt att han givit mycket information till polismyndigheter i Indien och USA om sina tidigare kumpaner.
Säpo håller koll på den svenske affärsmannen.
– Han är en av de 200 som Säpo har koll på, säger Magnus Ranstorp.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
BIRROS BORD
Senaste nytt
SPORT
Annons:
EXTRA
Mest läst i dag
SPORT
Annons:
EXTRA
BLOGG
SPORT
Annons:
EXTRA
BLOGG
FEATURE
Kultur
RES
MODE
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
LEDARKRÖNIKÖRER
SPELA SPEL
TÄVLING
Krönikor
TV-KRÖNIKAN
HÄLSA
LEVA & BO
BLOGG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader