Så lever Assange på ambassaden
BESTäLLER MAT TILL AMBASSADEN
I onsdags kväll levererades en pizza till Ecuadors ambassad. Annars är tillgången på tillagad mat god genom personal på ambassaden.
MOTIONERAR PÅ LÖPBAND
Julian Assanges mamma Christine har berättat att sonen har ett löpband för att motionera. Han har även en sollampa för att kroppen ska producera D-vitamin.
LYSSNAR På MUSIK
Vänner "spelar musik och uppmuntrar honom att dansa med dem", har mamman berättat enligt The Times.
FÅR BESöK
Julian Assange tillåts ta emot besökare som han vill. Han har två konferensrum där han kan sitta med sina Wikileaks-anhängare och planera framtiden.
SOVER PÅ LUFTMADRASS
Ett mindre arbetsrum på ambassaden har blivit Julian Assanges sovrum. Där sover på en luftmadrass.
BÄR FOTBOJA
Den 41-årige australiern har även internetuppkoppling för att hålla sig sysselsatt. En stor del av dagarna ägnas åt arbete med Wikileaks. Enligt The Times bär Julian Assange fortfarande sin fotboja.
LONDON. Julian Assange har beviljats politisk asyl. Från isoleringen på Ecuadors ambassad fortsätter han att gömma sig från svenska åklagaren Marianne Ny.
Nu bevakar 40 brittiska poliser alla utgångar.
De har försetts med värmekameror för att kunna avslöja om han skulle försöka smugglas ut via diplomatpost, skriver tidningen Daily Mail.
Det blev en dramatisk dag utanför Ecuadors ambassad i London i går. Ett stort antal anhängare till Julian Assange samlades utanför. Vid lunch utbröt bråk när aktivisterna vägrade flytta på sig. Flera av anhängarna bars bort av polisen.
"Viktig seger"
På eftermiddagen kom slutligen beskedet från Ecuadors utrikesminister Ricardo Patino att Julian Assange beviljas asyl.
Han har väntat på beskedet i 59 dagar från sitt rum på ambassaden.
- Det är en viktig seger för mig, och mitt folk. Saker kommer förmodligen bli mer stressiga nu, sa Assange till ambassadpersonal efteråt, enligt The Guardian.
Ecuador kräver att Assange beviljas en fri passage för att lämna landet. Men ett sådant löfte får de inte.
- Vi kommer inte att ge Assange fri lejd ut ur Storbritannien. Det finns heller inte någon rättslig grund för att göra det, sade den brittiske utrikesminister William Hague under en presskonferens i går kväll.
Avfärdade anklagelser
Hague avfärdade Ecuadors anklagelser om att ambassaden kan stormas. Men möjligheten finns. Det kan ske om Storbritannien väljer att dra in ambassadens diplomatiska status och därmed avbryta de diplomatiska förbindelserna med den sydamerikanska nationen.
Om Storbritannien vägrar låta Assange lämna landet kommer han att överklaga till Internationella domstolen i Haag, enligt den före detta domaren Baltasar Garzón som hjälper Assanges försvar, rapporterar AFP. Garzón förbjöds nyligen från att arbeta som domare i Spanien efter att ha dömts för illegal avlyssning.
Vägrar hålla förhör
Assanges svenska försvarare Per E Samuelson säger att lösningen på krisen är att den svenska åklagaren Marianne Ny håller förhöret om sexmisstankarna på Ecuadors ambassad.
Något som Marianne Ny vägrat konsekvent - och står fast vid.
- Åklagarens bedömning är att Julian Assange av utredningsskäl behöver vara tillgänglig i Sverige under förundersökningen, säger Karin Rosander vid åklagarmyndigheten.
"Assange en ynkrygg"
De två svenska kvinnorna som anklagat As-sange för våldtäkt och sex- övergrepp är besvikna.
- Assange är en ynkrygg, han är totalt ointresserad av mina klienter. Det här är en skandal, säger Claes Borgström till Expressens Frida Bergsten.