Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Böcker & boktips

Här hittar du de hetaste böckerna.

Storlek på text:
Skriv ut text
Wilma, 4 år, kan inte längre se. Hennes obotliga sjukdom bryter snabbt ned hjärnan. När Wilma fyllde fyra år hjälpte storasyster Sara, 13, till och blåste ut ljusen på tårtan. Foto: Robban Andersson Wilma, 4 år, kan inte längre se. Hennes obotliga sjukdom bryter snabbt ned hjärnan. När Wilma fyllde fyra år hjälpte storasyster Sara, 13, till och blåste ut ljusen på tårtan. Foto: Robban Andersson

4 år – och varje dag kan vara den sista

Annons:
FAKTA

MLD går inte att bota


*Metakromatisk leukodystrofi, MLD, är en ärftlig sjukdom som bryter ned hjärnan.
*De första symptomen är att barnet lär sig gå sent och har sämre balans och koordination. Senare får barnet kramp, spasmer, svårt att svälja, epilepsi, synsvårigheter och i perioder svår smärta. Det finns inget botemedel.
*I Sverige insjuknar i snitt två barn per år.

Läs mer om
KATRINEHOLM. Wilmas familj vet att hon snart kan lämna dem. Men i dag firar de hennes fyraårsdag.
- När jag blir stor ska jag ha bilder på mig och Wilma på väggen i min lägenhet, säger storasyster Felicia.
Väggarna, spisen och fönstren i köket i Lerbo, Katrineholm, är fulla med änglar. Vissa broderade på tavlor och andra i gips. Wilmas mamma Marie har börjat med keramik, det hjälper när sorgen blir för stor.
– Ängeln i fönstret har jag gjort, den ska stå på Wilmas sten, säger Marie.
– Den som håller fram handen ska hålla i Wilmas guldring sen, säger Wilmas sjuåriga syster Felicia.

Bryter ned hjärnan

Wilma lider av den ovanliga och obotliga sjukdomen metakromatisk leukodystrofi, MLD – en ämnesomsättningssjukdom som snabbt bryter ner kroppen och hjärnan. Expressen har i flera artiklar följt Wilma och hennes familj i kampen mot sjukdomen och hur de tacklar den svåra vardagen som följer.

Har slutat skratta

Marie sitter med Wilma vid köksbordet. Hon stryker Wilmas hår från ansiktet och gnuggar kinden mot sin dotters. När Wilma känner doften av mammas parfym andas hon in lite extra.
– Förut brukade hon skratta och göra ljud, men sedan tre veckor tillbaka är den extra andningen den enda reaktionen hon ger ifrån sig, säger Marie.
Sjuksköterskan Janice Persson kommer hem till familjen varannan vecka. I dag byter Janice ut sonden som Wilma har på magen. Genom den får Wilma all sin föda och medicin.
– Wilma går alltmer tillbaka till de basala instinkterna. Precis som nyfödda reagerar hon bara på närhet, doft och hörsel, säger Janice Persson.
Wilma får morfin dagligen för att minska smärtorna. De senaste veckorna har den nyss fyllda fyraåringen blivit mindre kontaktbar och nästan helt innesluten.
Varje dag kan vara den sista, familjen lever med en ständig oro.
Micke sitter och vakar över Wilma på nätterna och sover lite under dagen i stället. Det är en kluven tillvaro för familjen Kjellberg.

”En liten ängel”

– För Wilmas skull önskar jag att det hade tagit slut för länge sen, men för sin egen skull vill man ju ha henne kvar, säger Micke.
– Wilma är en liten ängel, säger Marie.
Läs också
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE
Annons:
Annons:
Senaste nytt
NÖJE
Annons:
ISHOCKEY
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
FEATURE
Annons:
SPORT
NÖJE
MEST SETT I DAG
DAGENS MAGASIN
LEVA & BO
TV-KRÖNIKAN
Krönikor
SPORT
KULTUR
HÄLSA
MODE
RES

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader