Läraren avled efter knivattacken
Efter ett hugg rakt i halsen föll den 40-årige familjefadern ihop i en blodpöl.
Han avled senare av sina skador.
Signalementet på gärningsmannen
Signalementet på gärningsmannen från universitetet är vagt:
* 175 centimeter lång
* Kraftig, vältränad kropp.
* Grå tröja
Kniv vanligaste mordvapnet
Under de senaste 30 åren har antalet fall av dödligt våld i Sverige legat på i genomsnitt 100 per år.
Kniv är det vanligaste mordvapnet och används i cirka 45 procent av fallen.
Det dödliga våldet har inte ökat sedan 1975.
83 procent av fallen med dödligt våld under åren 1990–2004 har klarats upp.
2006 dömdes 163 personer för mord eller dråp eller försök till dessa brott. 123 av dem dömdes till fängelse och 28 till rättspsykiatrisk vård.
Källa: Brottsförebyggande rådet
Av: TT
Klockan 15.37 i tisdags släcktes hoppet om ett liv för universitetsläraren och sociologen Fuat Deniz. Strax före var han på väg till gymmet i en av lokalerna på universitetet i Örebro. En arbetsplats han haft sedan 2001 och där han vigt sitt liv åt att undervisa och forska.
Just den dagen var han extra glad.
– Jag träffade honom en timme innan ungefär. Han var så uppåt och lycklig eftersom han fått veta att han beviljats forskningsmedel, säger bästa vännen och kollegan Mikael Carleheden, ämnesansvarig på enheten för sociologi, där Fuat Deniz den här terminen arbetade som studierektor.
– Han var en så omtyckt och öppen person.
Ingen såg knivattacken
Ingen såg när Fuat Deniz attackerades av gärningsmannen direkt innanför entrén.
Elever och lärare i intilliggande salar hörde plötsligt skrik – och Fuats rop på hjälp. Ett dödligt hugg hade träffat i halsen.
Fuat Deniz liv hölls i uppe av en respirator – tills hela familjen hunnit resa till Örebro för att ta farväl.
Firade dotterns födelsedag
Hustrun Runa och dottern, delar av släkten och familj vakade i går på Universitetssjukhuset i Örebro. I måndags firade de dotterns treårsdag.
– Vi undrar bara varför. Han hade inga fiender, han ställde upp för alla. Jag har aldrig sett honom nere eller ledsen. Det var honom man ringde till om man behövde hjälp, säger kusinen Firat Deniz.
Han var också ett välkänt namn bland assyrier-syrianer i Sverige. 1999 skrev han boken ”En minoritets odyssé”, och forskade bland annat om politiska aktivister.
"Väldigt tomt liv"
– Han älskade sitt jobb, han flyttade hemifrån tidigt bara för att få plugga i lugn och ro.
– Kanske någon har stört sig på hans skriverier. Det verkar som gärningsmannen vetat vad han gjort. Att han var ute efter att döda, han högg ju bara mot halsen, säger Firat Deniz.
– Det blir ett väldigt, väldigt tomt liv, säger hustrun Runa.
Av Amanda Taawo
amanda.taawo@
expressen.se
Av Sara Palmquist
sara.palmquist@
expressen.se



