Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3

Reinfeldt glad över kommitténs val

Statsminister Fredrik Reinfeldt är glad att fredspriset gick till Al Gore och FN:s klimatpanel IPCC.
- Nobelkommittén visar att man har en bredare syn på vad som är fred, säger Reinfeldt vid en pressträff på Rosenbad.

Många är lyckliga i dag över det fredspris som mer eller mindre har tilldelats miljörörelsen, genom Al Gore och IPCC.
En av rösterna i hyllningskören – statsminister Fredrik Reinfeldt.
- Med det här fredspriset visar nobelkommittén att man har en bredare syn på vad som är fred. Det är morgondagens miljökonflikter som kommer att hamna i centrum. Jag tar miljöfrågorna på största allvar, säger Reinfeldt vid en pressträff på regeringshögkvarter Rosenbad.

Fört samtal med Gore


Fredrik Reinfeldt är själv en av många som har pratat miljö med Al Gore.
- Jag har fört samtal med honom tidigare. Vi satt i en och en halv timme och diskuterade. Al Gore har betytt jättemycket, särskilt i ett land som USA, som alltid ska vara före och komma med egna problemlösningar.
Statsministern passade också på att sänka Al Gores roll som vicepresident, i jämförelse med vad han har gjort i sin opinionsroll för miljön.
- USA är ett nyckelland i klimatfrågan. Om det får stor betydelse där så sprider det sig i hela världen. Jag är glad för det här priset. De här frågorna betyder väldigt mycket för regeringen och det svenska folket.

Av Behrang Behdjou
behrang.behdjou@
expressen.se

Av Gustaf Andersson
gustaf.andersson@
expressen.se

Publicerat 12 oktober 2007
Uppdaterad 12 oktober 2007
Tyck till
Det finns 0 kommentarer på artikeln
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
 

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Bör facken samordna sina avtal?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Janne "Flash"Snabbaste ryktena i motorvärlden

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

Riksdagsrummetmed Niklas Svensson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Lotta GröningKrönikör

BLOGG

Rättsbloggenmed Sven-Erik Alhem