Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Halshuggning, bisarra frisyrer och ett foto där han iförd doktorshatt pallar äpplen. Allt kryddat med egna kommentarer i röd text. Det är bilderna som friskolerektorn Ove Raskopp lagt ut på sig själv på skolan Sebors hemsida. På en av bilderna skriver han: "Jag är nog en bra rektor".

Han vägrar stänga sin friskola

Rektorn ska ha hotat att spika fast fingrarna på en elev.
Han vägrar åtgärda brister i skolan och kallar kommunens politiker för "satkärring".
Nu drar skolverket in tillståndet för friskolan Sebor i Borlänge.
- Skolverket fattar inte vad vi sysslar med, säger rektor Ove Raskopp.
Fakta

Rektorn anklagas för att ha hotat barn och har kallat en politiker ”satkärring”
* Rektorn hotade barn- och skolnämndens ordförande med en polisanmälan när hon försökte besöka skolan.
* Skojade om att han brukar lära eleverna att säga Fuck you – resten av de engelska orden får de lära sig själva.
* På sin hemsida ska han ha skrivit om barn- och skolnämndens ordförande: ”Hon fullföljer den oerhört långa socialdemokratiska traditionen av översitteri och förljugenhet”.
* Anklagar lokaltidningarna för förtal på sin hemsida. Kallar journalisterna asgamar ”som skriver fullständigt oinitierat om allt som kan anas lukta lik och sensation”.
* Drog i gång en tävling där han efterlyste synonymer som skulle beskriva ”satkärringen” ordförande i barn- och skolnämnden.

Friskolan Sebor startade för ett år sedan. Pedagogiken bygger på en fri undervisningsform – elevernas kommer och går som de vill och behöver bara studera ämnen som intresserar dem. Sammanlagt 30 elever har gått på skolan. 18 har slutat.
Flera föräldrar har kritiserat rektorns undervisningsmetoder – och skämt.

”Föräldrarna fick panik”


Ove Rasopp anklagas för att ha lurat unga elever att han brukar mörda ”små pojkar och flickor”. Vid ett tillfälle ska rektorn ha krävt att en ung elev slutade räknade på fingrarna, ”annars spikar jag fast händerna i bänklocket”.
– Det är rena lögner. Föräldrarna fick panik när skolverket ville stänga skolan, de kände vrede och det gick ut över mig. De blandade ihop allting, säger Ove Raskopp.
Enligt rektorn har Borlänges politiker och skolverket svartmålat hans skola och orsakat elevernas flykt. På skolans hemsida skriver han nedsättande om ordförande för barn- och skolnämnden, Mariann Nordlöf.
– Ljuger man, så är man en satkärring. Jag tycker det, säger Ove Raskopp.

Tillståndet dras in


I går meddelade Skolverket att tillståndet dras in. Skolan kritiseras på flera punkter – den har för få elever, inga garantier för att eleverna lär sig tillräckligt, det saknas åtgärdsprogram för elever som kräver extra hjälp och rektorn har en ”häpnadsväckande” ton mot både elever och vuxna.
Skolan har haft ett halvår på sig att åtgärda bristerna – sedan dess har antalet punkter ökat.
Rektorn ska nu överklaga beslutet till länsrätten. Tills vidare fortsätter verksamheten som vanligt.

Av Annsofie Näslund
annsofie.naslund@expressen.se

Publicerat 28 augusti 2007
Uppdaterad 28 augusti 2007
Tyck till
Det finns 78 kommentarer på artikeln
Kommentera direkt

Säg inte att det är han som skriver i "skriv i DN" idag. Isf är han heeeeeelt körd!

En rektor har också åsikts och yttrandefrihet men han har blivit populär och det är högrisk i dom akademiska alltid avundsjuka kretsarna,,där är haken,,,,

Det begriper väl vem som helst som är vid sina sinnes fulla bruk att om Ove R. hade gjort allt det som påstås så hade han polisanmälts. Har han blivit det? Nej.. Varför? För att en normal funtad människa som träffat dom, personerna som pratat med Skolverket, i mer än 8 sekunder förstår att hissen inte går ända upp. En seriös och kompetent utredare hade skrattat åt de påståenden de kommit med. (Läs: Skolverket har fått en beställning på utredningsresultatet eller så är dom bara mindre vetande) Jag har själv sett hela rasket, ko-koo. Förresten... jag skrev Mariann Nordlöf i min ordbehandlare nyss, markerade och "högerklickade" namnet för att få förslag på synonymer. Satkärring var faktiskt det snällaste som presenterades på listan.

Är det frågan om en cirkus skola?

Jag jobbar inom vuxenutbildningen och ser resultatet av denna ultra liberala skolpolitik som bedrivits de senaste åren. Det finns idag mängder med friskolor som marknadsför sig mer som fritidsgårdar än som regelrätta skolor. Resultatet är en enorm samhällsekonomisk kostnad samt kunskapshandikappade elever som inte har en chans att konkurrera inom utbildningssektorn. Det får bli som i USA, mängder med lågbetalda tjänstejobb och därmed lägre skatteintäkter. När kommer den kunskapsintensiva delen av svenskt näringsliv reagera? Heller håller ni på att packa resväskorna?

Det verkar som att det hänger ihop med intelligens om man förstår sarkasm eller inte. Det har inget med ålder att göra har jag märkt!

barn förstår inte sarkasm innan tolv års older 'fakta'

Är det bara skämt är det väl inget att "böla" för. Klart elever förstår sarkasmen. Kanske kan detta göra så fler tycker om skolan?

Kallar journalisterna asgamar ”som skriver fullständigt oinitierat om allt som kan anas lukta lik och sensation”.

Där har han väl ändå en poäng den gode rektorn..!?

Spelar det någon roll om han är moderat eller ej? Det han ger uttryck för är hans EGNA åsikter, och får stå för honom. Det är väl som rektor han ska bedömas, inte utifrån politisk härkomst. Om jag hittar en idiot som uttalar sig illa om moderaterna, kan jag då dra några slusatser om sossarna? Den nivån är alldeles för låg för mig och säkert för flera andra här, men inte för sossarna.... ajaj...nu trillade jag dit ändå.
1 2 3 4 5 6 7 8 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg

LET´S DANCE

Läsarna: Bojkotta hela programmet
Var det rätt att Molly Sandén åkte ut?
Ja.
Nej.

MELODIFESTIVALEN

DISKUTERA OCH RÖSTA Vem vinner Melodifestivalen?
Utländska experter står för 28 procent av rösterna i Melodifestivalen. Vad tycker du om det?
Bra.
Dåligt.
Expressens specialsajt Läs allt om finalen av Melodifestivalen!
 

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Är historieskrivning en fråga för riksdagen?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Riksdagsrummetmed Niklas Svensson

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

Hälsobloggenmed Anna Ottosson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Lotta GröningKrönikör

BLOGG

Rättsbloggenmed Sven-Erik Alhem