Danskarna kräver: ge oss skatterna!
Anledningen: Sverige vill inte lämna tillbaka gamla krigsbyten.
- Då skulle stora delar av deras museer, kloster och slott bli helt tomma, säger politikern Sören Espersen.
Det är nyheten om att ett brittiskt krigsbyte, daterat till Napoleons dagar, nu har lämnats tillbaka till Danmark som fått folketingsledamoten Sören Espersen att rikta sin vrede österut.
Mot Sverige.
Sverige lyssnar inte
Som enligt Espersen inte hittills har velat diskutera återlämnandet av en rad danska kulturskatter.
- Sverige är det enda land som inte vill lyssna. Det beror säkert på att om Sverige skulle börja lämna tillbaka allt krigsbyte som det rövat bort på 1600- och 1700-talet så skulle stora delar av deras museer, kloster och slott bli helt tomma, säger Espersen till nyhetsbyrån Ritzau.
Plundringståg
Han vill att Danmarks Nordenminister Connie Hedegaard och kulturministern Brian Mikkelsen ska pressa sina svenska kolleger till eftergifter.
Bland annat beordade drottning Kristina plundringståg i Europa i mitten av 1600-talet.
Sverige lämnade förra året tillbaka en totempåle till en indianstam i Kanada som en zoolog stulit för hundra år sedan, uppger TT.
Av Mattias Ek
mattias.ek@expressen.se












