LINDA & LEO
Är det okej att Knutbypastorn Helge Fossmo gifter sig i fängelset?
Helge Fossmo gifter sig. Expressen den 12 juni 2007.
Linda:
En mediekvinna följde Knutby-rättegången i jobbet och hon blev kär (!) i Helge och skiljde sig (!!), tog kontakt med Helge och nu ska de gifta sig (!!!). Denna kvinna har småbarn. Dessa barn får nu en ny styvfar som sitter inne på livstid för anför att ligga bakom mordet på sin fru.
Är hon verkligen lämplig som mamma?
Helges egna barn behöver nu återigen se pappa på alla löpsedlar, för att han sätter sitt ego främst när han gifter sig med en Kristi Brud-look a like.
Helges barn bor hos släktingar och har det säkert bra. Men Helges nya bruds barn… De bor med en mamma som aktivt har valt att gifta sig med en man som är dömd för anstiftan till mord.
Hallå Soc! Lystring lystring. Gör nåt!
Leo:
Kvinnorna är tokiga i Helge. I Knutby var han hetare än Jesus. Att hans första fru dog under mystiska omständigheter och att han beställde mordet på sin andra hustru tycks bara ha ökat hans dragningskraft.
Jag vågar sätta en slant på att Helge kommer att ha hunnit gift sig minst tre gånger innan han avtjänat sitt livstidsstraff.
Budskapet från Gud till Helge känns glasklart:
dödar du en står dig tusen åter.
Men vad händer om Helge inte längre vill sprida ond bråd död och förödelse omkring sig, om han vill bli en snäll kille och lägga dödssynderna på hylla? Han blir en vanlig tråkig snubbe. Chicksen kommer att skratta åt honom och överge honom för någon annan psykopat.
Detta vet Helge och därför kommer han att fortsätta vara bad.
2007 – nu är det väl dags att avskaffa sommarlovet?
Linda:
Alla undrar hur de ska få ihop ”ekvationen” tio veckors sommar-lov med fem veckors semester. Till och med jag som fick 0,1 på Högskoleprovet har lösningen. Nämligen: fritids!
Vad är det med er päron? När ni har dagisbarn så tjatar ni inte om nån besvärlig sommarekvation, då går dagisungarna på dagis hela sommaren förutom de veckor då ni har semester. Jag minns debatten för nån sommar sen som handlade om att det är okej att lämna snorungarna på dagis medan päronen är lediga. Det är ju vidrigt.
Små barn har större behov att få vara hemma tio veckor på sommaren än vad skolbarn har. Skolbarn tar ingen skada att vara på fritids med sina polare.
Leo:
Hela Sverige liknar med och mer en lekpark.
Många lägger in klämdagar mellan klämdagarna. Fulkompar.
Söker man någon ansvarig en torsdagseftermiddagen får man ofta svaret att han gått för helgen.
Ju högre upp i samhällshierarkierna man söker sig, desto mindre jobbas det.
Det är brinnande högkonjunktur och höginkomsttagarna har inte tid att jobba. De har fullt upp med att spela golf eller ta familjen till Åre eller Thailand.
Att bara gnälla över att lärarna har för långa ledigheter är alltså inte rättvist.
Men ingen skulle må dåligt av att sommarlovet kapades med två veckor.
Kronprinsessan fyller 30 – några tips och råd?
Linda:
”Jag vill vara barn”, säger Vickan till Expressen.
Vara barn? Vår blivande drottning vill vara barn? Det låter inte helt… vettigt.
Nähä du Vickan, ta och väx upp nu istället och inse din roll i det här spektaklet. Som blivande regent har du en enda viktig roll, nämligen att avla arvtagare till kungaätten.
Det är helt sinnessjukt att kungen och drottningen har tillåtit Vickan att vänta så länge med giftermål och barnalstrande, vet de inte om att hennes chanser att bli gravid minskar med oroväckande hastighet för varje sekund som tickar (dessutom är hon gammal ätstörningsbrud, dvs hennes ägglossning lär vara rejält störd)? Har de nån plan B? Adoption?
Eller blir Carl Philip kung då?
Leo:
Victoria ser ut att må strålande. Har hon en 30-årskris döljer hon den väl. Jag ser bara två orosmoln på kronprinsessans himmel:
1. Bröllopet. När ska kronprinsessan få stå brud? Tyvärr handlar det om något så simpelt som pengar. Kungen som äntligen har accepterat ockelbosonen vet inte hur han ska finansiera bröllopet.
Ge CG en engångssumma speciellt avsedd för giftermålet! Hela Sverige mår dåligt av att paret fortsätter leva i synd.
2. Westlings företag. Daniel öppnar det ena lyxgymmet efter det andra. Han verkar tro att alla är lika rika som kronprinsessans kompisar. Men normala människor kan inte lägga tiotusentalskronor på att få lyfta skrot. Det enda som kan rädda Westlings luftslott är att någon riking som vill smöra för kungen köper upp det. Om gymimperiet rasar kan det få konsekvenser för Daniels och Victorias relation.
Den 1 juli införs subventionerad städhjälp – äntligen eller?
Linda:
Äntligen! Nu kan hela medievänstern pusta ut.
Som de har haft ångest, de kan inte ha sovit en sekund. I jobbet måste de oja sig över hur hemskt det är med alla som har svart piga hemma… men… host host, så gör de likadant.
Nu kan de snabbt byta ut sin fattiga polack med bruna tänder till en vit piga från Hemfrid.
Jag tycker ju att det varit lite tyst i mailboxen från gamla vänner.
Tills jag kom på att jag skrivit i bloggen att alla mina medievänsterpolare har svart städhjälp… hehe. Förlåt brudar, men det stör mig att ni röstar vänster och samtidigt har svart städhjälp. Det är liksom lite hyckleri.
Själv städar jag mina toor helt själv. Och jag röstar blått.
Leo:
Äntligen införs skattelättnader för hushållsnära tjänster. Det är jättefint!
Men: varken de som betalar svart för städhjälp eller de som jobbar svart kommer att vilja övergå till vitt.
Amoraliskt? Javisst, men ett folk som levt med en svart ekonomi under årtionden lämnar inte den över en natt bara för att skatteverket bjuder på några hundralappar.
De enda som kommer att övergå till vitt är offentliga personer som vill framstå som oförvitliga människor.
Av Linda Skugge
mail@
lindaskugge.se
Av Leo Lagercrantz
leo.lagercrantz@
expressen.se









