Svensk sajt vill göra pedofili rumsrent
Polisen står maktlös mot hemsidorna som propagerar för pedofili.
- Vi har ju åsiktsfrihet och personerna som ligger bakom de här sajterna vet ofta precis var gränsen går, säger Lars Johansson, utredare på länskriminalen i Göteborg, till Expressen.se.
Vid en första anblick ser sajten seriös ut: texterna är välformulerade, redigeringen sober och tonläget balanserat.
Men skenet bedrar.
Under en rubrik tipsar sajtens upphovsman om filmer med ”många vackra barn och ungdomar”.
På ett annat ställe på sidan presenteras olika ”fakta” om sex med barn. Där står bland annat att barnen endast tar skada om de tvingas till sex, ”men om barnet samtycker är det sällan skadligt”, förklaras sedan.
Textförfattaren anser vidare att pedofili är en sexuell läggning som kan jämställas med homosexualitet. Därför borde det vara lika accepterat att ha sex med barn, som med någon av samma kön, lyder resonemanget.
Barnpornografi jämförs i ett annat avsnitt med jazzmusik, som på 30-talet - av vissa - ansågs moraliskt förkastligt.
”Samma argumentation som användes mot jazz på 30-talet används nu på barnpornografi”, står det på hemsidan.
"Syftet att sänka tröskeln"
Enligt Anders Persson, kriminalinspektör på Interpol, är den här typen av hemsidor ett globalt problem.
- Syftet är att sänka tröskeln hos vanliga internetanvändare för vad som är acceptabelt, säger han till Expressen.se.
Och sajten kan vara svår att stoppa.
- Jag är tveksam till om sajten är brottslig, säger Lars Johansson, utredare på länskriminalen i Göteborg.
- Vi har ju åsiktsfrihet och personer som ligger bakom sådana här sajter är ofta väldigt medvetna om var gränsen går.
Enligt David Lagerlöf, pressekreterare på Ecpat som jobbar med att förhindra sexuellt utnyttjande av barn, finns det en mängd liknande hemsidor på nätet.
Han är starkt kritisk till den svenska sajten.
- Det här är ett sätt för pedofiler att förhärliga sin läggning och att det är okej med sexövergrepp på barn, säger han till Expressen.se.
David Lagerlöf avfärdar jämförelserna med homosexualitet.
- Den här läggningen skadar barn för resten av livet. Det är ett oerhört trauma som de här barnen utsätts för, säger han.
Av Oscar Julander
oscar.julander@
expressen.se
Av Anja Eriksson
anja.eriksson@
expressen.se










