Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Göteborg ny huvudstad, alla barn ska ha rösträtt. Det är två förslag från ungdomspartierna.

Ungdomsförbundens radikala förslag

Minska Sveriges befolkning.
Inför rösträtt för barn.
Utse Göteborg till ny huvudstad.
När miljöpartiet och centerpartiets ungdomsförbund håller sina kongresser i helgen flödar de radikala förslagen fritt.

I dag börjar miljöpartiets kongress i Norrköping. Samtidigt kör centerns ungdomsförbund, Cuf, i gång sin förbundsstämma i Kalmar.
Organisationerna har den gröna politiken gemensamt. Men även de radikala politiska idéerna.
Börje Engholm, mp-politiker i Örebro län, har lämnat in en motion om att barn - i alla åldrar - ska få rösträtt.
Ett liknande förslag finns även med bland motionerna från Cuf:s medlemmar.
– Det är en människa, en röst. Bättre demokrati kan du inte ha. Då måste alla partier anpassa sina program till ett samhälle för barnfamiljerna, säger Börje Engholm.
Bernt Eklund från Hagfors vill att miljöpartiet ska ”verka för att befolkningen ska minska i Sverige”.
Det hoppas han kunna ge en bättre miljö.

"Minska befolkningen"

– Om vi skulle lyckas minska befolkningen i Sverige, så skulle vi minska utsläppen. Det är ett väldigt enkelt sätt att fixa klimatmålen, säger han.
Han har inte bestämt hur mycket befolkningen ska minska, men han har en idé om hur det ska gå till.
– Man skulle kunna få barnbidrag för de två första barnen, sedan får man inte mera, säger Bernt Eklund.
Johan Kling, kandidat till förbundsstyrelsen i Cuf, vill att ungdomsförbundet verkar för ett nationellt förnekande av lämmeltågens existens.
De personer som ändå hävdar att lämmeltågen existerar ska registreras.
– Man måste ju lämna in någon motion som inte är så där tung och jättejobbig. Sedan är det en markering från Norrlandsdistrikten att vi tycker vi är lite underrepresenterade i förbundsstyrelsen, säger Johan Kling.

Göteborg - ny huvudstad

Hans förbundskamrat från Cuf-avdelningen i Kungälv, Peter Adielsson, har lokalpatriotiska planer. Han vill utse Göteborg till ny huvudstad och flytta det kungliga slottet dit.
Västkustklassikern ”Dans på Brännö brygga” ska bli ny nationalsång och Gustav II Adolf utses till nationalhelgon.
Andra Cuf-motioner som sticker ut från mängden är avskaffande av sexköpslagen, förbud att röka på allmän plats och sänka det statliga biståndet till noll - förutom akut katastrofhjälp och militära fredsstyrkor.
Bland miljöpartiets motioner märks också förslag om en räntefri ekonomi, skattefria inkomster upp till hundratusen för konstnärer och möjlighet att rösta mot ett parti man inte gillar i riksdagsvalet.

Av Karl-Johan Karlsson
karl-johan.karlsson@expressen.se

Publicerat 17 maj 2007
Uppdaterad 17 maj 2007
Tyck till
Det finns 57 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Om det blir huvudstad av Göteborg så kanske vi får Sverige på fötter, utan Gbg stannar Stockholm ju. Det mesta gods till landet passarar hamnen. Sen ligger ju stan närmare EU, Stockholm kan få samma status som de idag ger samerna.

Göra Göteborg till huvudstad?? Nä sälj skiten till Norge istället :-)

Ett levande bevis på att rösträtten ska begränsas starkt....

Ja det finns alltid idioter inom alla grupper,dessa ungdomar tar intget på allvar,det bara leker ,där av skal INTE en röstålder sänkas,snarare höjas till 20år.Att miljöpartiet ängnar massa tid åt annat än vad deras namn säger vet vi ju innan,massa galenskap,bara i uppsala slängde det 10miljoner i sjöng på ett test av en förlösspårvagn på ett spår som bara var en test bana,när testerna var klara så åkte denna vagn bildligt på kroten..Dessa ungdomsgrupper är änb mer korkade märker man bara undomstankar inget vättigt alls..det är säkert ungs studenter,likt ett gäng sådanna,de var också sk poeter som ville glasa in tre stora i uppsala,Kungsgatan och östa och västra Ågatan,där var unga politiker med i det fritänkandet..Nä Höj rösträtts åldern..Varför byta huvudstad?göteborg?varför inte Köping?umeå?eller någon annan stad..Ja Uppsala är ju bra..eller där huvudstaden var innan ,Sigtuna!

lättast att minska befolkningen är ju att vägra ta in invandrare för gått. bra ide om man vill minska befolkningen radikalt

barn kan ju inte rösta. dom fattar ju inte sej på politik vad larvigt förslag. ska fråga min syrras tvååriga dotter vad hon tycker om fastighetsskatten. se vad hon tycker om massinvandringen

Barn i alla åldrar är ju fel, 15-18 är lagom gräns för då börjar folk lära sig lite.
Göteborg som huvudstad? Spelar egentligen ingen roll, vad har huvudstad för betydelse egentligen? Gör ju inte stan finare eller bättre elelr speciell, spela roll om minsta byhåla i norrland eller nån större stad i sverige är det.

Men gud... Vilken smart idé att minska befolkningen... Tänk... Tänk om man kunde göra det? Så att de flyttar till andra länder (vilket sörplar fossila bränslen), där får länderna mera arbetskraft och arbetarna måste ju fortfarande ta sig till arbetet (fossila bränslen)... Den där Bernt Eklund är nog inte den starkaste glödlampan....

Medel-Svensson, som du vet har vi alla varit små,

Nja.......barn som röstar !? Vet jag inte om jag riktigt kan se som något logiskt OCH NOG vill jag ha Stockholm kvar som huvudstad.....nu och för alltid!!! När det gäller barnbidragssystemet så borde det för länge sedan skett en förändring. Det är ju nästan lite absurt att en mångmiljonär får samma barnbidrag som t.ex en ensamstående mamma i Rinkeby.....Allting annat anpassas ju utifrån ekonomiska förhållanden, som t.ex bostadsbidrag SÅ varför kommer ingen politiker ens på tanken att istället för att ge alla föräldrar barnbidrag anpassa till individuella förhållanden och de som verkligen behöver får lite mer istället överlag. Borde ju någon gång funnits en tanke åtminstone......Kungen får /eller fick/ samma barnbidrag som mamman i Rinkeby.
1 2 3 4 5 6 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
Är Hammarby värdiga svenska mästare?
Ja
Nej
Tycker du att SM-finalen borde ha skjutits upp?
Ja
Nej
 

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Bör skatten på alkoläsk höjas?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Janne "Flash"Snabbaste ryktena i motorvärlden

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

Riksdagsrummetmed Niklas Svensson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Lotta GröningKrönikör

BLOGG

Rättsbloggenmed Sven-Erik Alhem