Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3

Nationaldemokrat slagen med stenar

Med stenar och påkar gav sig gänget på Nationaldemokraternas grundare Vávra Suk, 35.
- Jag tänkte att det här gäller livet, säger han till Expressen.se.

Under söndagen höll främlingsfientliga Nationaldemokraterna möte på Sergels Torg i Stockholm. Efter mötet satte sig Vávra Suk, partisekreterare och chefredaktör för partiets tidning Nationell Idag, i bilen och körde till Hagsätra där han skulle uträtta ett ärende. Så fort han stannat bilen såg han hur två maskerade personer kom springande mot honom.
– Jag tänkte att det här gäller livet, säger Vávra Suk.

Fördes till sjukhus

Han försökte starta motorn och köra i väg men en av de maskerade personerna lyckades slita upp passagerardörren och hoppa in i bilen, berättar han. Från andra sidan krossade den andra personen bilrutan och börjar hugga efter honom.
– Då dök ytterligare ett 20-tal personer upp beväpnade med olika tillhyggen. Det var stenar och påkar, säger Vávra Suk, och berättar att han försökte skydda sig så gott han kunde medan gänget slog på bilen med stenar och påkar.
– De slog sönder alla rutor och hamrade på bilen med sina stenar. Den blev totalförstörd.
Vávra Suk fördes till sjukhus men mår efter omständigheterna bra.
– Jag hade verkligen tur. Jag har några bulor och fick sy ett stygn.
Har du varit med om något liknade tidigare?
– Jag är ju medveten om att det finns en hotbild mot men jag har aldrig blivit utsatt för våld. Det har bara handlat om hot och hotbrev.

Flera vittnen

Polisen har inte gripit någon för misshandeln men enligt Vávra Suk ska gärningsmännen tillhöra den extrema vänsterrörelsen AFA (Antifascistisk Front). En förundersökning om mordförsök är inledd men ingen är gripen.
– Läget är oförändrat. Just nu hoppas vi på fler vittnesuppgifter, tips och resultatet från den tekniska undersökningen, säger Mikael Wessling, förundersökningsledare vid Söderortspolisen.
Han säger ju själv att det är AFA-anhängare som ligger bakom överfallet. Hur ser ni på det?
– Det är väl möjligt med tanke på hans bakgrund.

Av Anna Mattsson
anna.mattsson@expressen.se

Publicerat 9 februari 2009
Uppdaterad 9 februari 2009
 

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Ska preskriptionstiden för mord slopas?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Hälsobloggenmed Anna Ottosson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Lotta GröningKrönikör