Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3

Jägare: Vi har hittat Bigfoot

Hälften människa, hälften apa.
Två amerikanska jägare hävdar att de har hittat en Bigfoot.
Enligt jägarna är varelsen 2,30 meter lång och väger 230 kilo.
På fredag ska jägarna presentera DNA och fotografier på sitt fynd inför världspressen, uppger australiensiska News.com.

De amerikanska jägarna Matthew Whitton och Rick Dyer hävdar att de hittat en död Bigfoot i skogarna i norra Georgia, i sydöstra USA. Det var för två veckor sedan som de ska ha gjort upptäckten.
 Enligt Whitton och Dyer är varelsen 2,30 meter lång. Den väger 230 kilo, har rödaktigt hår och svartgrå ögon. Varelsen, som uppges vara av manligt kön, ska vara ”en del människa och en del apa”.
De ökända fötterna är 41 centimeter långa och har fem tår. Varje hand har fem fingrar och tänderna är mer ”människolika än aplika”, uppger News.com.
Nu bevaras varelsens kropp i en frys, enligt jägarna.

Påminner om en hund

Whitton och Dyer ska hålla presskonferens på fredag tillsammans med den kände Bigfootjägaren Tom Biscardi som bekräftar fyndet.
På presskonferensen ska jägarna presentera DNA och fotobevis på sitt fynd.
Men Whitton och Dyer är dock inte helt tillfredställda med upptäckten. Nu planerar de en ny, hemlig expedition för att fånga en livs levande Bigfoot.
Jägarna hävdar att flera Bigfoots synts i det aktuella området i Georgia. Men de vill inte avslöja platsen för att "skydda varelserna”.
Fyndet sammanfaller med en annan ovanlig upptäckt. Nyligen hittades vad som förmodas vara ett annat legendariskt amerikanskt monster: chupacabran. Det är ett djur med långt tryne, som påminner om en hund till kroppen, som enligt folksägnen attackerar boskap, särskilt getter, och dricker deras blod, uppger News.com.

Av Adam Öhman
adam.ohman@expressen.se

Publicerat 14 augusti 2008
Uppdaterad 14 augusti 2008
Tyck till
Det finns 27 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

den vanliga slakt/snickar-bluffen... Hur många gånger har vi inte hört om olika "monster",... folk gör vad som helst för lite uppmärksamhet

230 lång 230 kilo, jäkla stor frys dom har om dom inte har styckat honom.

Det var värst vad mycket dom hittar i USA nuförtiden...... Kan tänkas att de rymt från fångenskapen i de amerikanska öknen där rymdvarelserna sägs vara hemligt fångna ..... eller kanske bigfoot rymt för att kanditera till president men mött Bush på vägen...........

Äntligen! Nytt hopp för Amerika- varför inte låta halvapan omgående ta plats i Vita Huset. USA behöver en ny kraft i ledningen.'Välkommen å det vamaste.

Chupacabran hittades trafikdödad och är på riktigt en pälslös prärievarg, skabb eller annan sjukdom och givertvis frös upphittaren ned enbart huvudet och låter folks fantasi göra resten. CNN har bekräftat att det är en coyote.

Dom har nog roligt på expressen ibland. Undras tro vilken krog dom varit på denna gången. ;-)

41 cm!?! vad blir det för storlek när det gäller skor, minst runt 50 nånting? han vill nog ha Ecco om de hittar en levande, inte Månboots iallafullafall, haha... :P


Åkäjj!,... Nu kan ju 'the big question' kanske 'få' sitt svar! Om det där med korrelationen
stora fötter vs. stora 'organ' är med påståendet riktigt!



Jösses!,...


självklart så är det väl bigfoot.ingen ljuger väl om en sån sak.jag tror på det mesta.det blir så mycket intressantare då.men politiker tror jag inte alls på.det kommer nog mest ut varmluft ur deras munnar.bra på vintern.
1 2 3 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
 
Regeringen vill ha nya reaktorer
Nytt förslag från regeringen: Vill att nya kärnkraftsreaktorer ska kunna byggas . DISKUTERA!
Ska nya kärnkraftsreaktorer byggas?
Ja.
Nej.

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Bör det bli svårare att få vapenlicens?
Ja.
Nej.
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

Riksdagsrummetmed Niklas Svensson

BLOGG

Hälsobloggenmed Anna Ottosson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter