"Blondinbella" tvingas ta time out
Nu tar hon time out från bloggandet.
- Bloggen kommer att få vänta, tills en stark Bella är tillbaks. Ta hand om er, hälsar hon sina läsare.
Expressen.se har sökt Blondinbella, men nu orkar hon inte tala med media.
Efter överfallet kontaktade hon polisen i Italien, berättar Isabelle Löwengrip i ett sms till expressen.se. Men de viftade bara bort henne och ville inte ta in henens anmälan.
- Polisen måste ta emot sådana anmälningar. Jag känner ju inte till det här specifika fallet, men jag kan tänka mig att om hon kom in utan fysiska skador och hon inte kunde peka ut vem som gjort det, då är det svårt för polisen att göra något. Det fungerar likadant här i Sverige, säger Davad Lazzarin på italienska ambassaden i Stockholm.
Vila upp sig
Men han vill inte varna svenska turister från att åka till Italien.
- Det är inte generellt farligt i Italien. Absolut inte, säger David Lazzarin på italienska ambassaden i Stockholm.
I sin blogg förklarar Isabelle Löwengrip till läsarna om att hon nu kommer att ta en paus från bloggandet för att vila upp sig efter den hemska upplevelsen.
"När jag vaknade i morse kändes det som om två sidor drog i mig. En som aldrig ville gå upp ur sängen utan spendera ytterligare tid där gråtandes. Eller den andra sidan som faktiskt sa åt mig "Bella du måste klara det här, fortsätt livet i ministeg framåt och försök använda kraften till något gott för andras skull", skriver hon på sin blogg blondinbella.se.
I kväll landar Isabella Löwengrip i Sverige. Hon ska nu vila upp tillsammans med sina närmaste.
"Bloggen kommer att få vänta, tills en stark Bella är tillbaks".
Av Louise Lundström
louise.lundstrom@expressen.se












