Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
FILMAS. Inne på nattklubben går en man runt och filmar allt som händer. Filmen visas sedan på en storbildsskärm på klubben.

Här hetsas ungdomar på sexfest

AYIA NAPA. Här hetsas svenska charterungdomar att visa brösten och sina könsorgan.
Samtidigt filmas deras strippshower och visas på storbildsskärm på den populäraste nattklubben.
- Det är så jävla äckligt, som amatörporr, säger Frida, 23, från Göteborg.

Ayia Napa på Cypern är med sina 300 soldagar om året och långgrunda stränder ett populärt resmål för barnfamiljer.
Men det finns en annan sida.
Porn star, långt ner i halsen och brinnande fittan. Det heter drinkarna på "Grabbarna grus" nattklubbar. Redan utanför hörs sångerna "Alla som inte dansar är våldtäktsmän" och "Vi är pojkarna som busar med flickornas små musar".
En ung tjej är nära att kräkas när festarrangörerna häller sprit direkt i hennes mun. Några unga pojkar går runt nakna på nattklubben. På dansgolvet hånglas det vilt.

Filmen läggs ut på nätet

Samtidigt går en kille med en videokamera och dokumenterar scenerna.
- De filmar när folk har sex. De går in under tjejernas kjolar. Det är äckligt, säger Frida, 23, från Göteborg.
Kompisen Lovisa håller med.
- Det blir som en hemmagjord porrfilm där killarna sätter på tjejerna överallt, säger hon.
Den färdiga filmen "Ayia napa partysemester" inleds "Den här videon innehåller sex, våld, brutalitet och ditt party" och går att köpa inne på nattklubben för ungefär 200 kronor. I Sverige läggs den ut på nätsidor.
Dessutom rullar den senaste filmen på en storbildsskärm inne på nattklubben.
En del av de festande svenskarna bryr sig inte om att kameran fångar dem när de hånglar, dricker alkohol och dansar utmanande.
- Jag vill vara med på filmen. Vi är ju här för att festa och man måste bara släppa loss, säger Camilla, 22, från Uppsala.
Men andra är rädda för att filmas. Frida, 23, har sett filmer från tidigare år och försöker varna andra tjejer.
- Går man på den niten att supa ner sig och hetsas att klä av sig kan det gå hur illa som helst, säger hon.

Hetsas att klä av sig

Festerna som har det värsta ryktet om sig är strandpartyt och båtfesten. Även de är anordnade av Grabbarna grus. Louise, 22, från Karlshamn, blev utskrattad när hon inte ville ta av sig kläderna.
Tävlingen "klädstrecket" går ut på att två lag ska bilda ett snöre med sina kläder. Längst snöre vinner.
- En arrangör kom fram till mig och frågade om jag ville vara med och tävla. När jag tackade nej sa han "är du en tönt eller?", berättar hon. Tävlingen slutade med att killar omgav de tävlande tjejerna och skrek "take it off". Ingen tjej tog av sig trosorna men alla tog av sig behån, enligt Louise och hennes kompisar. Killarna gav sig inte utan skrek "Visa musen" högt och länge. Det vinnande tjejlaget fick champagne.
Joakim Svensk, en av ägarna till Grabbarna Grus, säger:
- Vi har börjat med att filma för att våra gäster har frågat efter det. Vi säljer 200 filmer i veckan, de tycker det är jättekul att få med sig något hem. Vi har inte fått några klagomål. Vi filmar aldrig när folk har sex. Det måste ha varit någon annan film de har sett.
Grabbarna Grus hävdar att de inte har någonting med festevenemangen att göra.
Men biljettsäljarna presenterar sig som er personal?
- Jag tror säkert att de säger så för att sälja extra biljetter.
Vad heter företaget som säljer biljetterna?
- Jag är inte så insatt i det.

Av Jessica Isaksson
jessica.isaksson@expressen.se

Publicerat 4 juli 2008
Uppdaterad 5 juli 2008
Tyck till
Det finns 95 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Charterbolagen vill få slut på festerna. Vi överväger att bryta med hotellet. Tror inte dom bryr sig. Dom tjänar ju pengar på detta.

Det här säger ju allt om svenska tjejer, ni ser ner på thailändska tjejer och andra med asiatiskt ursprung och kallar dem horor men det är ni som är det. Ni är inte tvingade att hora till skillnad mot tjejer i fattiga länder.
Alla svenska brudar är inte där, visst men det finns många som skulle kunna tänka sig det dock men som måste stanna hemma.

Ni som skriver att det är sjukt och åka ner och festa o ha kul! Tänk själv när ni var ungdomar, vi var väl inte fläckfria ( om ni nu var det, har ni inte haft något roligt liv).

Herregud....jag har där i slutet av 80-talet och då var det exakt samma "sex-tema". Detta är ju INGENTING mot ön Ios år 1994. Det lossnade inte bara för svenska fotbollslaget i VM. Bara under annat namn. Detta är ju inget nytt utan endast bara lösnummer artikel för Expressen. Herregud, vad är som är fel? Lev livet för fan...ha kul, festa och kyss och knulla några grodor....! So what! Har full respekt för att alla inte vill, men säg inte åt andra hur de ska leva. Jävla moralpanik. På med en kodis och kör hårt.

Det här är väl inte värre än på -60 talet när ungdomar hängde på "Flower power" vågen, sexuell frihet och droger.
Det här ser ut att vara osyldigare.

snäckan78:
Du har rätt. Om dessa killar har många tjejer så är de precis lika billiga som de tjejer som har många killar. Jag har aldrig förstått den där gamla synen på tjejer.
Det är precis som du säger: Låt dom få leka av sig de som vill!

Man kan ju undra varför vissa killar har behov av att säga att det motsatta könet är "dåligt" när de samtidigt dras till detta kön.

Jag blir så förbannade när jag läser vad vissa skriver
Luder, billiga slynor, horstämpel
Ge er, det är ni som förtrycker de unga tjejerna. Tycker att är förjävligt hur ni uttalar er om dem, vad jag vet har de inte sex men varandra utan med killar, vad är då dessa???De näms inte.
Jag tycker att självklart ska man upplysa ungdomarna om vad som försegår, men absolut ej dömma dem, vem faan är ni som har rätten till det?? Låt dom få leka av sig de som vill.

Tja vad säger man? Inget nytt under solen, deras föräldrar var säkert likadana på Ibiza eller Kos när det begav sig så var de håller hus när deras barn är dekadenta är ovesäntligt. Sen det där med att svenska tjejer har en horstämpel på dessa orter,, vem fan bryr sig? Det jävliga är ju att många kommer att må dåligt lång tid efer en sån resa. En del andra
ÄR ju luder så de mår säker bara bra :-D

OCK----Vad är det med det?det är väl däför dom åker dit!!INGEN ska komma och säga "det visste jag inte",att fyllan flödar,att sex är totalt hänsynslöst,och att flickorna låter sig utnytjas vilkorslöst.Det märkliga är att föräldrarna tycks vara tvärsäkra på att :min dotter gör inte så. En naivitet som gränsar till medvetslöshet. om detta inte förekom,skulle badorten i fråga tyna bort i barnfammiljernas trygga men tråkiga tillvaro/Mrs

Som vanligt genomsyras dom här ständigt återkommande skandalartiklarna av att de svenska ungdomarna luras att göra si och så.
Varför? Fortfarnade gäller ett tabu när det gäller sex, sprit och droger. Samtidigt existerar ett nyare tabu som säger att vi inte får fördöma människor pga deras sexuella val och leverne.
Jag har varit i Ayia Napa och det är faktiskt "ungdomarna" som efterfrågar allt det här. Det är "ungdomarnas" val av resa, hotell och festarrangemang man borde om inte fördöma så åtminstone ifrågasätta.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
 

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Ska åldergränsen på Systembolaget sänkas?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Hälsobloggenmed Anna Ottosson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Lotta GröningKrönikör