Sahlin vill riva upp FRA-lagen
Nu säger socialdemokraternas ledare Mona Sahlin att hon är beredd att riva upp FRA-lagen om hon hamnar i regeringsställning efter valet 2010.
Det var i onsdags som det nya förslaget om avlyssning i Sverige röstades fram.
Direkt efter satte debatten i gång och flera visade sig vara motståndare till den nya FRA-lagen.
Nu har även socialdemokraterna sagt sitt.
Mona Sahlin, ledare för socialdemokraterna, går så långt och säger att hon är beredd att riva upp hela förslaget om de hamnar i regeringsställning efter valet 2010.
– Om det blir det förslag som låg i riksdagen, så river vi upp det och förändrar lagstiftningen, säger Mona Sahlin, till SVT:s Rapport.
La locket på
Hon säger också att hon vill se en ökad insyn för medborgarna och en skärpning av vad FRA får söka efter.
– Att inte bara sticka ner fingret i kablarna för att se vad man hittar, utan söka efter vad man ser som misstanke om brott.
Vänsterledaren Lars Ohly har tidigare sagt till TT att han vill riva upp lagen vid ett maktskifte och att han informerat Mona Sahlin om detta.
Expressen.se sökte Mona Sahlin för en kommentar, men hon hälsar via sin pressekreterare att hon inte lämnar några ytterligare kommentarer och hänvisar till Thomas Bodström.
Men inte heller han ville under tisdagskvällen lämna några fler kommentarer.
Av Anna Skarin
anna.skarin@
expressen.se
Av TT
expressen@
expressen.se









