Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Christian Fredriksson fick ett löfte att Fredrik Malm i folkpartiet skulle motarbeta övervakningsförslaget. "Han svek sitt vallöfte svart på vitt", säger Christian Fredriksson.

"Han svek sitt löfte till mig"

Riksdagsledamot Fredrik Malm (fp) röstade ja till FRA-lagen.
Men till en väljare skrev Malm tydligt att han tänker motarbeta FRA.
- Han svek sitt vallöfte svart på vitt, säger Christian Fredriksson, 40.

Inför valet 2006 bestämde sig Christian Fredriksson i Bromma för att rösta borgerligt. Som liberal är integritetsfrågor viktiga för Christian. En vecka före valet mejlade han flera av de borgerliga kandidaterna i Stockholm med frågor om hur de ställer sig till internetavlyssning och spaning.

Röstade ja i alla fall

Fredrik Malm (fp) svarade. Christian frågar om Malm är emot ett speciellt EU-direktiv, som innebär att telefoni – och internetoperatörer ska lagra data om sina abonnenter.
Fredrik Malm skriver:
”Ja. Jag kommer också att motarbeta diverse idéer om att FRA ska kunna övervaka trafik i luft och kablar.”
Men i onsdag röstade Fredrik Malm ja till FRA-lagen. Och på sin blogg skriver han:
”Ska FRA få signalspana i kabel/tråd? Mitt svar är ja.”
Helt emot vad han tidigare skrivit.
– Han har gett mig ett vallöfte, jag har det svart på vitt, han har lovat mig. Och det skiter han i, säger Christian Fredriksson.
– Jag känner mig grymt besviken och kränkt som borgerlig väljare. Det verkar som de operar ut ryggraden ur riksdagsledamöterna första dagen på jobbet. De säger en sak, men gör en annan.

Fredrik Malm röstade ja till FRA-lagen.

Expressen frågar Fredrik Malm varför han röstade emot sitt löfte.
– Det var mitt slentrianmässiga svar då, 2006. Det var min spontana reflektion, säger han.
Och menar att han har fått djupare kunskap i ämnet sedan frågan kommit upp på den politiska dagordningen.
– Det jag kan säga till den här killen är att mitt svar då, det frångick jag sen när frågan blev allt hetare.

”Full förståelse”

Är det ett sviket vallöfte?
– Till honom, ja. Jag har full förståelse för om han känner sig sviken. Men jag vill med bestämdhet hävda att jag har inte drivit det här som en valfråga gentemot väljarna, säger Fredrik Malm.
Christian Fredriksson vill gärna fråga Fredrik Malm varför han röstade emot vad han lovade. Malm har inga problem att träffa Christian.
Men inte om Expressen är med. Malm som röstade ja till övervakning, vill själv inte att andra ska lyssna.

Av Sebastian Chaaban
sebastian.chaaban@
expressen.se

Av Karl-Johan Karlsson
karl-johan.karlsson@
expressen.se

Publicerat 20 juni 2008
Uppdaterad 20 juni 2008
Tyck till
Det finns 127 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Hmm, det vore en idé :) Införa "ostracism" här i landet med FOLKLIGA omröstningar 1ggr om år. I stället för regeringsformens, misstroendevotum. Den som ändå är fullständigt tandlös iom att den kräver 175 regeringsröster. Och vi såg ju nyligen partipiskans träffsäkerhet, INGEN där skulle ens våga drömma om att fälla sin egen partiallians/ledarmöter.
http://sv.wikipedia.org/wiki/Ostracism

Hmm, det vore en idé :) Införa "ostracism" här i landet med FOLKLIGA omröstningar 1ggr om år. I stället för regeringsformens, misstroendevotum. Den som ändå är fullständigt tandlös iom att den kräver 175 regeringsröster. Och vi såg ju nyligen partipiskans träffsäkerhet, INGEN där skulle ens våga drömma om att fälla sin egen partiallians/ledarmöter.
http://sv.wikipedia.org/wiki/Ostracism

I de första demokratierna i de grekiska stadstaterna för ca 2 000 år sedan så röstade folket ut politiker/makthavare de inte tyckte om, tvärtemeot vad man gör idag.

De politiker/makthavare som fick flest röster fick gå i exil, och lämna landet.

Den metoden skulle fungera mycket väl idag, och skulle öka valdeltagandet rejält.

De flesta politiker - med få undantag - pissar på sina väljare när dom väl är valda.

det är det politiker lever på LÖGNEN: ´Jag tror ALDRIG på en politiker som lovar att vi skall få det bättre Detr har aldrig hönt med borgelig regering Men att dom lovar fördsämringar det kan man ALLTID tro på, Dert är bara deras egna bäst dom täner på. D s k folket skiter dom i

En miljonrullning av oförsvarligt slag, bara för att de FRA-anställda ska få behålla jobben, allt annat är bara skitsnack.

Grattis Fredrik Malm, nu kan du pensionera dig. Inget du någonsin säger efter detta betyder något.

Tja, en liten "humoristisk" tillbakablick infinner sig i mitt bakhuvud. Strax efter att sköterskestrejken var avgjord. var det det något politiskt "snille" i riksdagen som krävde lönelyft för ledarmöterna. Han ansåg att han och de andra där var värda 15000 till i lön. Hans uttryck var "man får vad man betalar för" Ja här har vi nyss sett vad våra pengar ger. Inte ett skvat utom fagra löften. Det är tur för dem att de inte avlönas efter förtjänst.

Det är inget fel på Fredrik Malm! Han är bara en helt vanlig hjärt-och ryggradslös politiker som inte man kan lita på. De karriärstegar som finns idag, gagnar bara denna typ av politiker.

"Postat av Sixten 94 den 20 jun 2008 kl 19:16
...Plocka bort de som är där för personlig vinning."
Tja det blir dessvärre inte så enkelt. Så fort de blir inröstade, glömmer de väljarna och vad de är satta att göra. Det finns INGEN där som inte enbart är där för egen vinning. Och systemet DE satt upp "regeringsformen" kallad skyddar helt och fullt DERAS intressen.
 
S-politiker: Gör incest lagligt
Radio Hör Monica Green förklara vilka familjemedlemmar som ska kunna ha sex Tycker inte det ska vara olagligt : "Får ha sex med vem de vill." DISKUTERA OCH RÖSTA!
Ska man legalisera incest?
Ja.
Nej.

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Sänkta pensioner igen - behöver systemet ses över?
Ja.
Nej.
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Riksdagsrummetmed Niklas Svensson

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

Hälsobloggenmed Anna Ottosson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Lotta GröningKrönikör

BLOGG

Rättsbloggenmed Sven-Erik Alhem