"Hon stalkade mig i fyra år"
Alex Wiman, 22, trakasserades under fyra års tid av en kvinna som var besatt av honom.
- Jag blev helt nedbruten, berättar han.
Samtalen började när en tjej i klassen bytte skola. Hon hade fått för sig att Alex och hon hade en speciell relation.
- Hon började ringa tre gånger om dagen, på något vis ville hon vara min vän. Men jag ville inte vara vän på de villkoren, säger Alex Wiman.
De som utsätts för stalkning rekommenderas att alltid säga ifrån. Det hjälper sällan.
20 samtal om dagen
- Hon blev bara mer intensiv. Tio samtal om dagen var normalt, vissa dagar 20 och så tio sms på det, berättar Alex.
Han kunde skrika åt kvinnan att lämna honom i fred. Men ändå sa hon att hon visste att Alex älskade henne.
- Stalkare har en beteendestörning som gör att de låser sig på en människa, de tar inte ett nej för ett nej. De läser inte av de sociala signalerna utan tror att personen är kär i dem, säger stalkning-experten Agneta Syrén, kriminolog och säkerhetschef på Länsförsäkringar.
Alex stalkare spred ut att de hade en relation och snart började även Alex kompisar få samtal.
- Hon ringde en vän till mig och skrek att hon dödat mig. Min kompis blev ju livrädd, berättar Alex.
Det finns ungefär 200000 stalkare i Sverige enligt beräkningar från Mittuniversitetet. En tredjedel är kvinnor. Men stalkingexperten Agneta Syrén tror att det finns ett mörkertal - och att antalet utsatta män kan vara större än man trott.
- Det kan vara pinsamt för män att anmäla att han är förföljd av en kvinna.
Även psykologiska skador av stalkning kan vara stora. Alex liknar det med att ständigt bli väckt på natten.
- Det var som att ligga sömnlös, man vill bara sova men man får inte. Man blir galen och får panik tillslut. Jag blev väldigt olycklig och mådde inte bra.
Förföljda i 25 år
Om stalkare inte stoppas kan trakasserierna pågå under lång tid. Det finns fall där personer blivit förföljda i 25 år.
- Det är ett beteende som är mycket svårt att förändra, jag brukar säga att de hamnat i en evighetsloop, säger Agneta Syrén.
Alex trakasserades under fyra år, men efter hand avtog det. Alex tror att det beror på att kvinnan fick hjälp med sina problem.
I dag har samtalen nästan upphört. Ibland kontaktar kvinnan Alex och säger att hon missat ett samtal och undrar om det var han som ringt.
- Det är klart jag oroar mig för att det ska börja igen. Jag vill aldrig vara med om det igen.
Av Erik Nises
erik.nises@expressen.se











