Clinton hoppas på ny rösträkning
Den demokratiska partistyrelsen DNC:s stadgekommitté har samlats i Washington för att ta ställning till hur de två primärvalen ska bedömas.
Valen hölls i strid med partiets stadgar redan i januari, vilket gjorde att rösterna ogiltigförklarades. Det beslutet har dock överklagats.
Hillary Clinton kräver att rösterna ska räknas. I Florida, där ingen av de demokratiska kandidaterna genomförde någon valkampanj, fick hon 50 procent av rösterna. I Michigan, där Barack Obama inte ställde upp, vann hon 55 procent av delegaterna, medan 40 procent röstade på obundna delegater.
Clinton ligger efter
Även om Clinton skulle få räkna sig alla dessa delegater till godo, ligger hon efter Obama. Endast tre primärval återstår – Puerto Rico, Montana och South Dakota röstar på tisdag. Efter de valen kommer hon sannolikt att ha 100 delegater färre än Obama.
DNC:s jurister har fastslagit att det inte är möjligt att göra om valen i Michigan och Florida. För stadgekommittén gäller det att finna en kompromiss som låter de demokratiska väljarnas preferenser komma till uttryck i någon form.
Juristernas rekommendation är att antingen godkänna hälften av de diskvalificerade delegaterna, eller låta var och en av dem ha en halv röst på demokraternas partikonvent i augusti.
Inte alla röster
Clinton-lägret visade ingen kompromissvilja inför dagens möte. Clinton, som från början accepterade att rösterna inte räknades, har ändrat sig. Hon kräver att januariresultaten ska godkännas och att delegaterna från de två delstaterna ska ha full status på konventet.
Ett par hundra Clinton-anhängare protesterade i dag i Washington mot att deras kandidat "behandlats orättvist".
Obamas kampanjstab uppmanade hans anhängare att hålla sig borta för att undvika att det skapas en "cirkusatomsfär". Hans kampanjchef David Plouffe sade i torsdags att de inte kan gå med på att Clinton får tillgodoräkna sig alla röster, utan hoppas på en rimlig kompromiss.
Av TT-AFP


