Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
GICK ENSAM. Kronprinsessan gick på bröllop utan sin Daniel.

Därför nobbade Daniel bröllopet

Daniel övergav Victoria på bästa vännernas bröllop. Expressen kan avslöja varför han valde att hoppa av festen.
- Det fanns inte en chans att Daniel kunde komma, berättar en källa.

Charlotte ”Lotta” Kreuger gifte sig i lördags med sin stora kärlek Christoffer ”Toffe” Cederlund.

Victoria kom ensam

Till det storslagna bröllopet i Sandhamn kom hela kungafamiljen. Carl Philip hade med sin Emma. Madeleine hade Jonas Bergström vid sin sida. Victoria kom dock ensam.
Kronprinsessan vägrade avslöja varför inte Daniel Westling var med på bröllopet och det satte genast i gång spekulationerna om en kris i förhållandet. Expressen kan i dag berätta att det är helt fel.
– Daniel hade mer än gärna velat vara med på bröllopet. Han är sedan länge en god vän till både Lotta och Toffe, berättar en källa.
– Men deras bröllop krockade med en annan sak som Daniel sedan länge hade planerat in, fortsätter källan.
Daniel Westling har inte glömt sina rötter i Ockelbo. Han har fortfarande kontakt med flera kompisar som han växte upp med.
– De är ett gäng som har känt varandra sedan barnsben som brukar träffas. Den här gången var en skidresa inplanerad.
– Det var omöjligt att ändra på det, berättar källan.
Det har också i media spekulerats om att Daniel Westlings frånvaro på bröllopet var ett taktikdrag från hovet. Allt för att göra honom mer intressant inför ett stundande bröllop.
– Skrattretande. Helt fel uppgifter.
– Han kunde helt enkelt inte komma. Så enkelt var det.
– Varför skulle hovet vilja gömma honom?

”Helt fel”

Daniel Westling framförde dock sina gratulationer till brudparet genom flickvännen Victoria.
– De visste att han inte kunde komma och hade inga problem med det, avslutar en annan uppgiftslämnare.
Hovet vill inte kommentera anledningen till varför Daniel inte var med på bröllopet.
– Vi jobbar med kungafamiljen, inte med Daniel Westling, säger informationschef Nina Eldh.

Av Johan T Lindwall
johan.lindwall@expressen.se

Publicerat 20 februari 2008
Uppdaterad 20 februari 2008
 

BLOGG

Thomas MattssonChefredaktör Expressen

PARLAMENTET

Ska åldergränsen på Systembolaget sänkas?
Ja
Nej
Allt om BarnSveriges bästa Schulman-bloggNinnis "Dagarna"

BLOGG

Hälsobloggenmed Anna Ottosson
Allt om BarnInnan du fannsOm hur livet var och vad som hände.

BLOGG

Anna BäsénMedicinbloggen

BLOGG

KändiskollenDet senaste från bloggar och twitter

BLOGG

Lotta GröningKrönikör