Stort A återinförs som toppbetyg i skolan
Regeringen vill införa en ny betygsskala från A till F med streck som extra alternativ för både grundskolan och gymnasiet.
- Det ska löna sig att vara flitig i skolan, sade utbildningsminister Jan Björklund på en presskonferens i förmiddags.
Han hävdar att avstånden mellan de olika stegen i dagens betygsskala – från IG till MVG – är alldeles för stora.
– Många elever tycker att det är väldigt orättvist, säger han.
I den nya betygsskalan ersätts MVG (mycket väl godkänd) av A. B blir ett mellansteg mellan MVG och VG (väl godkänd). C motsvarar VG. D blir ett mellansteg mellan VG och G (godkänd). E blir G. Och F ersätter gymnasiebetyget icke godkänd. Dessutom kan lärarna sätta streck på elever.
– Streck sätts i ett läge när man inte kan värdera elevernas kunskaper, säger Jan Björklund.
Färre får högsta toppbetyget
Med fler steg i betygsskalan, kan det också att bli färre personer som får det högsta toppbetyget.
– Kravet för A kommer att vara högre. Det blir mer ett spjutspetsbetyg, säger Jan Björklund.
När eleverna ska söka sig in till gymnasiet eller högskolan omvandlas betygen till siffror, där A motsvarar 20 och F motsvarar 0.
Planen är att riksdagen ska klubba beslutet om den nya skalan i år. Sedan kan beslutet om tidpunkten för de nya betygen i gymnasiet tas i samband med gymnasiereformen nästa år. Tidsschemat för grundskolan ska enligt utbildningsministerns planer tas av riksdagen ihop med en ny läroplan 2010. Samma år är det val i Sverige. Vid ett maktskifte kan hela det nya betygssystemet rivas upp.
Något som Jan Björklund kan undvika – genom att förankra förslaget hos oppositionen.
Socialdemokraterna, miljöpartiet och vänsterpartiet ska bjudas in till samtal, när förslaget om den nya betygsskalan varit ute på remiss.
– Jag strävar efter största möjliga enighet, säger Jan Björklund.
Av Karin Eriksson
karin.eriksson@expressen.se









