Bo Hagström tog strid för den goda smakens skull
Men tidigare i år upptäckte Bo Hagström att han blivit plagierad av Caroline Hofberg.
- Det var jobbigare än man föreställer sig, säger han.
Solens öar : matresor till Italiens vackraste öar (2008)
Solens smak : nya matresor till Italien (2007)
Bo Hagströms kokbok : från mormor till Medelhavet (2009)
Italienska desserter (2009)
Solens mat : en matreseguide till Italien (2008)
På söndagen hade Bo Hagströms "Solens mat" premiär för sin åttonde säsong i SVT. Den italienska matlagningen och kulturen står åter i fokus.
Tidigare har han också skrivit flera kokböcker och 40 års erfarenhet ligger bakom arbetet. Något som gjorde matskribenten Caroline Hofbergs plagiat i boken "Italia Amore" tidigare i år oerhört jobbigt.
Obehagligt
- Det var jobbigare än man föreställer sig. Det kändes som en stöld av min kunskap och mina tankar. Det var jävligt obehagligt, säger Bo Hagström.
Han har nu nått en förlikning med förlaget Norstedts som gav ut boken med cirka 40 formuleringar från Hagströms böcker.
- Affären är utagerad nu. Boken är stoppad och makulerad, det är jag nöjd med, säger han.
Plagiatet har också lett till att hans behov av att ge ut ännu en bok ökat.
- Till hösten kommer min bok "Italienska kök". Jag skriver den helt själv utan klichéer eller lånad kunskap, säger han.
- Jag har fått ett starkt behov av det efter att ha sett hur människor helt utan kunskap ger ut italienska kokböcker.
Går in i hjärtat
Samtidigt som arbetet med boken pågår sänds "Solens mat".
- Blandning av resa, musik och mat är något som attraherar ganska många.
Programmet går in i hjärtat på folk eftersom man får se miljöer och människor som man inte får se i så många program. Det är genuint och äkta, säger Bo Hagström.
Av David Lillemägi
david.lillemagi@expressen.se



