Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
TV4 stoppar Jimmie Åkesson från att delta i "Parlamentet" där Anders S Nilsson är programledare.

Jimmie Åkesson stoppas från "Parlamentet"

Jimmie Åkesson skulle hånas i "Parlamentet".
Men TV4 stoppar Sverigedemokraten.
Partiledaren är besviken.
- Det lät väldigt intressant utifrån hur de beskrev det för mig, säger Jimmie Åkesson.

Humorprogrammet ”Parlamentet” bjöd in Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson som gäst i programmet, där han skulle roastas.
- Vi ville helt enkelt offentligt ge honom ordentligt med däng, säger programledaren Anders S Nilsson i radioprogrammet ”Vakna med The Voice”.

"Inte i vår kanal"

Partiledaren tackade ja - men TV4 satte stopp för idén.
- De sa bara ”Absolut inte. Nej. Inte i vår kanal”, säger Anders S Nilsson i The Voice.
- Jag tycker det är jävligt fegt, säger Anders S Nilsson.
Jimmie Åkesson säger att han inte är förvånad av tv-kanalens nej.
- Det brukar vara så här, vi särbehandlas av medier, säger Jimmie Åkesson.
Du såg fram emot att grillas och roastas?
- Det är väl inte vad det går ut på. Det jag sett hittills har varit lättsamt och ganska trevligt och jag skulle väl få en liknande behandling, säger Jimmie Åkesson.

"Ingen demokratisk diskussion"

Gunnar Gidefeldt, kommunikationsdirektör på TV4, menar att kanalen fattade beslutet utifrån vad som är rolig tv och inte.
- Programavdelningen gjorde det redaktionella valet att de inte ville ha med Jimmie Åkesson.
Stängs Sverigedemokraterna ute?
- Det här är ett underhållningsprogram. Att stänga ute kan vara om man inte får vara med i debatter eller liknande. Men det är ingen demokratisk diskussion om vad som fungerar bäst i ett underhållningsprogram.

Av Carl V Andersson
carl.andersson@expressen.se

Publicerat 11 november 2009
Uppdaterad 11 november 2009
Tyck till
Det finns 134 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Jag ska sluta kolla på parlamentet i ren protest.

gigolo: är inte "Gudrun och Lars O" svenska medborgare då? Hela programmet går väl ut på att håna svenska medborgare?

Postat av Ej inloggad Vemvet.. 21 den 12 nov 2009 kl 01:21
Tycker det va klantigt gjort utav TV4 att stänga ute Jimmie Åkesson på grund utav hans politiska engagemang. Och vi alla vet att så är fallet. Och inte för att han inte är tillräckligt rolig för programmet.

Jag vet att SD kommer vinna många röster på grund av detta och tror att TV4 kommer tappa en del tittare på grund av deras odemokratiska beslut.

1 - 0 Till SD!

Det står väl närmare 100-0 till SD vid det här laget? Snacka om att ha kammat hem poäng, bra jobbat Jimmie och co, fortsätt så, det är SD som ÄR FRAMTIDEN! Rösta sverigevänligt 2010 inte rasistvänligt, eller PK vänligt, utan SVERIGEVÄNLIGT dvs SVERIGEDEMOKRATERNA 19/9 2010!!!

Så länge inte Sahlin får vara med i "parlamentet" (eller riksdagen heller för den delen) så är jag nöjd.

Tv4 är för underbara.
Har ett minne av att dom körde "Du gamla du fria" som kanalens sista inslag varje dygn för inte så länge sedan. Det hade definitv inte varit PK i dessa dagar...

Bojkotta Parlamentet
Håna och ge en svensk medborgare däng Fy f-N
Uttalat av Anders (s) Nilsson = rasist
Nä du anders ta Gudrun och Lars O då trivs du väl

Ja nu vet vi att Anders är en rasist som sätter sig på sina höga hästar det programmet har i alla fall blivit så dåligt att det inte är värt att ses, att håna svenskar är inte roligt

Tror att Anders har blivit RASIST nu kommer antalet som ser programmet att sjunka i botten, han anser väl sig "finare" säger bara gå och dra nåt gammat över dig så vi slipper se dig

Anders (S) Nilsson Vi skulle håna honom och ge honom däng.
Snacka man så om en svensk medborgare???
Lyssna gärna på herr Nilssons program hans ordförråd är inte stort Samma upprepningar vaje gång Har tröttnat på programet

Anders (S) Nilsson Vi skulle håna honom och ge honom däng.
Snacka man så om en svensk medborgare???
Lyssna gärna på herr Nilssons program hans ordförråd är inte stort Samma upprepningar vaje gång Har tröttnat på programet

LET´S DANCE

Läsarna: Bojkotta hela programmet
Var det rätt att Molly Sandén åkte ut?
Ja.
Nej.
Vem av lyxtjejerna är din nya favorit?
Maria Montazami.
Suzanne Saperstein.
Lena Jolton.
Päivi Hacker.

 
Toppbild















Bottenbild