Parodin på Anna Anka som alla snackar om
Komikern Anna Blomberg, 37, gör supersuccé med sina parodier på Hollywoodfruarna Anna Anka, Maria Montazami, och Agnes-Nicole Winter.
I SVT:s "Robins" är hon tittarnas nya favorit - och hon tackar nu Hollywoodfruarna för sitt stora genombrott:
- Anna Anka är jobbigast att göra. Man är helt slut efteråt, säger komikern och skrattar.
Så förvandlas Anna Blomberg till de olika "Hollywoodfru"-karaktärerna
Anna Anka: "Hon är är väldigt spänd i halsen och pratar nonstop, man ska gärna vara lite spänd när man härmar henne. Hon gillar ju att stå i centrum och kastar gärna skit på andra, och gillar att säga hur avundsjuka folk är på henne. Och så uttalar hon bokstaven "u" som "y" i stället. Smuts blir till exempel smyts."
Maria Montazami: "Hon är ju lite sävlig. Och så vill hon gärna verka mer svensk än vad hon egentligen är. Det intressanta med henne är att trots att hon är sävlig, så har hon också ett otroligt engagemang i det hon berättar om. Hon kan prata engagerat om vilka mackor hon ska ha med sig till stranden hur länge som helst."
Agnes-Nicole Winter: "Hon är kanske lättast att göra. Hon har ett leende hela tiden när hon pratar. Och så har hon tappat bort sitt svenska språk ganska mycket. Det blir nån slags Borås-dialekt blandat med amerikanskan som blir rätt konstig. Och så leendet då, hela tiden."
Vi känner igen henne från humorsuccéer som "Hjälp", "Morgonsoffan" och "Kvarteret Skatan". Men det är först nu som Anna Blomberg, 37, fått sitt stora egna genombrott.
I kvällens "Robins" ser vi återigen hennes redan nu omåttligt populära imitationer av Anna Anka, Maria Montazami, och Agnes-Nicole Winter.
Och på Youtube är hennes parodier redan klickade över 200 000 gånger.
"Känns himla kul"
- Det känns himla kul att det gått så bra. Det trodde jag ju inte alls när jag först hörde av mig till "Robins" och sa att jag trodde att jag skulle kunna "göra dem ganska så bra, och frågade om de var intresserade, säger hon.
Men bra har det gått. I "Robins" är parodierna på "Hollywoodfruarna" redan ett stående inslag, och i ett youtubeklipp där hon bland annat härmar Anna Anka som just köpt en svindyr kudde, samt går in i en pytteliten garderob för att i skepnad av Agnes-Nicole Winter kolla om den funkar som "walk in closet", var i går klickat 157 400 gånger.
- Det är helt otroligt ju! Folk skriver att jag är genial. Kan du förstå! Det är ju helt otroligt att få sån bekräftelse, säger hon.
Vem av fruarna är roligast att göra då?
- Anna Anka är jobbigast, men kanske också roligast. Det är ju kul att nån gång få vara så elak som hon kan vara. Hon kan utan problem prata illa om folk som har det svårt, eller hånskratta åt någon helt öppet.
Av Sofia Persson
sofia.persson@expressen.se



