Spelsugen?

Klicka in på Sveriges största spelsajt.

Böcker & boktips

Här hittar du de hetaste böckerna.

Storlek på text:
Skriv ut text
"All den där kritiken blev ett plus för oss. Under veckan har det vänts till något bra" kommenterar Willy Björkman själv tillströmningen av fans. Foto: Olle Sporrong "All den där kritiken blev ett plus för oss. Under veckan har det vänts till något bra" kommenterar Willy Björkman själv tillströmningen av fans. Foto: Olle Sporrong

Willy Björkmans fans mobiliserar sig

Annons:
FAKTA

KRITIKERNA ÄR OORGANISERADE


Kritikerna som vill ha bort Willy blir allt fler, men de är inte lika organiserade som fansen. "Det ska inte vara möjligt för en clown, en pajas, en stolle, att vara med så långt i programmet", skrev en bloggare. - Jag fick ett 100-tal mejl från arga tittare, berättar TV4:s tittarombudsman Jan Andersson.

Två danser var i kvartsfinalen


Endast fyra kändisdansare återstår: Willy Björkman, Molly Sandén, Mattias Andréasson och Claudia Galli.
I morgon möts de i kvartsfinalen, där varje danspar framför två nummer. Som vanligt röstas ett av paren ut. De tre återstående möts sedan i en semifinal 19 mars. De två par som går vidare gör upp om segern i finalen som sänds 26 mars.

Efter den massiva kritiken mot Willy Björkman mobiliserar sig nu hans lojala fans - på bara några dagar har medlemsantalet i Facebookgruppen "Rädda Willy" mer än fördubblats.
- Juryn sköt sig själva i foten, säger Willy Björkman.
Kritiken mot Willy Björkman var inte nådig när han i fredags slog ut favoriten Stefan Sauk. Upprörda tittare hotade att sluta titta på "Let's dance" och kommentarer och blogginlägg svämmade över av upprörda röster mot att "pajasen" Willy dansar vidare.
Men samtidigt står den skara fans som försiktigt vuxit under hela årets säsong nu i full blom - bara några timmar efter programmet mer än fördubblades antalet medlemmar i Facebook-gruppen "Rädda Willy!".
I morgon är målet för de nästan 1 000 medlemmarna i gruppen enkelt: Se till att rädda kvar Willy i tävlingen.

Juryn gjorde bort sig

- All den där kritiken blev ett plus för oss. Under veckan har det vänts till något bra, kommenterar Willy Björkman själv tillströmningen av fans.
- Om man beter sig som Tony Irving, som säger rakt ut att han vill bli av med mig, då tror jag att folk blir förbannade. Juryn sköt sig själva i foten. Nu har vi ett jättestort stöd och vi känner ingen panik alls, fortsätter han.
I Facebook-gruppens gästbok uppmanar medlemmarna varandra att rösta fram Willy till final - och i dansparets "Let's dance"-blogg visar läsarna sitt fulla stöd.
- Det känns jättekul, för det här är ju ett jippo, inte en danstävling. Det gäller att ta det hela med ro och jag tror att folk ser att vi faktiskt utvecklats mest av alla, säger Willy Björkman.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE/NÖJE
Annons:
Annons:
Senaste nytt
Annons:
WEBBTEST
Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:
MEST SETT I DAG
WEBBTEST
WEBBTEST
WEBBTEST

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader