Allt om favoritböckerna

Lästips och intervjuer med författarna.

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text

Så gick det för paren i kvällens Let's Dance

Annons:
Tidigare artiklar
Läs mer om
I kväll är det pasodoble och slow fox. Och stjärnorna utsätts för hårda prövningar.
I kväll gäller det.

Molly Sandén och Jonathan Näslund

Eftersom att Molly pluggar samtidigt få Jonathan ta till alla medel för att han och Molly ska hinna träna. Men nu kör de igång.
I fantastiska kläder i cerise-lila ton och svart drar de igång i högt tempo.
Molly är extra eldig och hoppar upp på juryns bord där hon snärtigt klappar till Tony Irving på kinden.
Dermot Clemenger ger Molly lagom bra kritik.
- Hon är för seg och böjer inte knäna ordentligt.
Ann Wilson tycker inte att hon hänger med och flyttar fram fötterna tillräckligt kraftfullt.
Hon fick genomgående treor av juryn. Maria Öhrman sa till och med att hon inte skulle kräkas precis innan hon lyfte skylten. Hård inledning för Molly alltså. Som ändå verkar glad, men som hon själv sa:
- Jag är arg.

Gudrun Schyman och Björn Törnblom

Spa-upplevelsen verkar ha varit en nödvändighet för både Gudrun och Björn.
Gudrun är till och med lite rädd att dansen ska flyta ut på grund av det lugna tempot.
Nu kör de en elegant slow dance.
Hittills verkar den lugnande effekten från spa-upplevelsen bara gjort Gudruns dans soft.
Det vara bara på slutet som Gudrun tappade en aning.
Maria Öhrman tycker att Gudruns stelhet i ryggen gått ner i hennes fötter. Hon stampade. Men mjukheten ser ändå bra ut och ansiktet så avslappnat ut.
Ann Wilson: Jobba vidare med mjukheten, men kontaktpunkten är viktig och samspelet mellan dansparnerna. Något Wilson tyckte att Gudrun gjorde fantastiskt bra.
Gudrun får fem i betyg av alla utom Irving som gav en fyra.

Marcus Birro och Helena Fransson

Birro inleder med tjurfäktnings-moves.
Birro fortsätter på eldig spanskt tjurfäktningstema med lite stampande a la flamenco-stil. Ser klumpigt ut.
Tony Irving är imponerad, av hur Birro gjorde sina tjurfäktnings-moves, men inte över dansen och hur han förde Helena.
Dermot Clemenger tycker att det var det bästa Marcus gjort.
Två treor och två fyror till Birro. Som inte var nöjd med resultatet.

Elin Kling och Daniel da Silva

Da silva verkar förvånad över att Elin är en bondflicka.
- Hon ser ju ut som en typisk citytjej.
Klassisk stil, som ett par från en film direkt från 40-talet glider de in.
Elin hänger med bra, ibland tappar hon, men hon glider bra med fötterna. Framför allt är hon avslappnad och skiner av lycka.
Maria Öhrman: Fantastiskt att se att du fortsätter att utvecklas, det enda negativa i dag var att du var lite för snabb i fötterna.
Tony Irving: Jag trodde inte på dig, du var klumpig okoordinerad och gick som en giraff. Men nu är du fantastisk. Jag älskar dig på dansgolvet.
Tre sexor kammade Elin hem, men fick en femma av Irving.

Mattias Andréasson och Cecilia Ehrling

Mattias fick träffa EMD och visa sina moves. Det behövdes tyckte Cecilia.
- Han verkar sakna grabbarna.
Klädda i vitt äntrar de dansgolvet.
Det ser bra ut, Mattias är fokuserad.
Ann Wilson: Jag är imponerad över ditt fotarbete och hur medveten du är hela tiden.
Dermot Clemenger däremot är inte alls imponerad. Tycker att han ser stel ut och har för böjda knän.
Maria Öhrman gav sex, Dermot Clemenger gav sex, Ann Wilson gav sju och Tony Irving gav också sju.

Rabih Jaber och Oksana Spichak

Rabih Jaber har hårdtränats av Martin Lidberg för att komma igång och göra revansch.
Kör igång agressivt med en pasodoble.
Rabih är snabb i fötterna , men har en ganska hård slit och släng-stil med Oksana.
Får se vad juryn säger.
Tony Irving: Du var kaxig, hade rätt attityd och har tränat bra på koreografin.
Ann Wilson: Jag blev rörd av ditt engagemang, well done.
Ojämn bedömning av juryn från två treor till två femmor. Men Rabih fick revansch.

Agneta Sjödin och Tobias Karlsson

- Det är ingen glättig dans på höga klackar, det här är allvar, säger Tobias Karlsson om pasodoblen.
Samtidigt får han Agneta att skrika för fulla muggar under träningen, något den gamla programledaren tycktes njuta av.
Allvaret genomsyrar definitivt parets dans, så pass att Agnetas grimaserande nästan gör att hon ser ut att ha ont.
Finishen är dock grymt cool. Tobias släppte henne på golvet och hin gjorde flera varv på ryggen på golvet.
Dermot Clemenger: Du ser självständig och stark ut när du är ensam, ska dock vara lite mjukare när ni är nära varandra. Det såg dramatiskt ut.
Maria Öhrman håller med Clemenger och tycker att det vara ett fantastiskt dansspel med Tobias. Styrkan från pilgrimsfärderna har kommit in på dansgolvet.
Betyget blev sju, sex, sex ,fem.

Willy Björkman och Charlotte Sinclair

Paret kör en slow fox och Willy hänger på så gott han kan. Men ibland känns det som att Charlotte är den som för.
Ibland ser han till och med ut som en gubbe i lådan och att allt nästan är ett skämt...
Dermot Clemenger: Taktkänsla bra, teknik många fel, men du har bra självkänsla.
Tony Irving: Du roterar väldigt bra och centrifugalkraften är bra, men foxtrot var du långt ifrån.
Betyg: Tre, tre, tre och Tony Irving ger ett.

Claudia Galli och Tobias Wallin

Ser otroligt eleganta ut. Tobias i Frack och Claudia i silverklänning.
Tobias gör ett snyggt lyft i slow foxen.
Ibland hinner inte Claudia riktigt med i fotarbetet.
Ann Wilson: Så elegant, hela starten var elegant. Men tyckte samtidigt att Claudia flöt för mycket i taktslagen som är olika.
Maria Öhrman: Fantastiskt hur du brukar hitta karaktären i alla danser. Men i dag är jag besviken. Du får mig att tänka på Ginger Rogers och Fred Astaire den här gången. Du lyfter för mycket på fötterna.
Betyg: sex, sju, sex, sex.

Stefan Sauk och Malin Johansson

Efter kritiken om att Stefan använder sitt ansikte så till den milda grad att han ser "förstoppad" ut fick han lite ansiktsmassage för att lugna ner sina uttryck.
Paret glider ut mjukt på dansgolvet. Och ännu så länge håller Stefan igen på grimaserna.
Samspelet mellan paret är fortfarande magiskt.
Halva juryn står upp och applåderar.
Tony Irving är förvånad, det som hände nu var helt oförväntat sa han.
- För en gångs skull ska jag hålla käften.
Maria Öhrman välkomnar Stefan Sauk till den exklusiva klubben av herrar som förstår hur slow fox ska dansas.
Betyg: tio, nio, nio, tio
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE/NÖJE
Annons:
Annons:
Senaste nytt
Annons:
EXTRA
EXTRA
Annons:
EXTRA
BLOGG
EXTRA
Annons:
WEBBTEST
WEBBTEST
MEST LÄST I DAG
BLOGG
KÖP EXTRA I BUTIKEN!
MEST SETT I DAG
BLOGG
WEBBTEST
BILDEXTRA
WEBBTEST
WEBBTEST
WEBBTEST
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader