Böcker & boktips

Här hittar du de hetaste böckerna.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Programledarna i Melodifestivalen klara

Annons:
FAKTA

DE SENASTE PROGRAMLEDARNA:

2009: Petra Mede

2007-2008:
Kristian Luuk

2006: Lena Philipsson (finalen). Carin Hjulström-Livh och Henrik Johnsson (andra chansen)

2005: Jill Johnson och Mark Levengood (finalen). Shan Atci och Alexandra Pascalidou, Erik Haag och Henrik Schyffert, Markoolio och Johanna Westman, Micke Leijnegaard och Kayo (deltävlingarna). Annika Jankell (andra chansen)

2004: Ola Lindholm, Charlotte Perrelli och Peter Settman (finalen). Elin "Grynet" Ek, Henrik Johnsson och Liza Marklund (andra chansen)

2003: Mark Levengood (alla deltävlingar och finalen). Med Jonas Gardell (finalen), Charlotte Perrelli och Lena Philipsson, Carola Häggkvist, Barbro "Lill-Babs" Svensson, Roger Pontare (deltävlingarna). Marianne Rundström och Rickard Olsson (tittarnas val)

2002: Kristin Kaspersen och Claes Runheim

2001: Josefine Sundström och Henrik Olsson

2000: Elisabeth Andreassen, Lasse Berghagen, Lotta Engberg, Loa Falkman, Lasse Holm, Carola Häggkvist, Tommy Körberg, Lena Philipsson, Arja Saijonmaa och Björn Skifs

DELTÄVLINGARNA:

6/2 Örnsköldsvik
13/2 Sandviken
20/2 Göteborg
27/2 Malmö.
6/3 Andra chansen i Örebro.
13/3 Final iStockholm.

Vad tycker du om de nya programledarna?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Se resultat.
Så har andra svarat:

Vad tycker du om de nya programledarna?

Läs också
Måns Zelmerlöw, Christine Meltzer och Dolph Lundgren delar på rollen som programledare för Melodifestivalen 2010. Det meddelade SVT under en presskonferens på tisdagen.
Förra året axlade Petra Mede ensam rollen som programledare för Sveriges största schlagerfest. Året dessförinnan var Kristian Luuk programledare. Men nästa år har SVT valt ett annat upplägg. Tre välkända svenskar delar nu på uppdraget: Måns Zelmerlöw, Christine Meltzer och Dolph Lundgren.
- Det känns jättespännande! Jag är ett stort schlagerfan och brukar alltid titta på Melodifestivalen, så det känns väldigt roligt, säger Christine Meltzer.

Måns och Christine med mest

Måns Zelmerlöw, som tävlat två gånger i tävlingen och även lett Lilla Melodifestivalen, ska vara med i alla deltävlingarna och i finalen - tillsammans med Christine Meltzer.
Måns Zelmerlöw är stolt över uppdraget.
- Självklart känns det nervöst, men inte som förra året då jag var på helspänn hela tiden. Och programledarrollen har jag alltid drömt om, särskilt att göra det här. Det är en väldigt utsatt postion vi sätter oss i men jag är bara så grymt sugen att utvecklas vad det gäller programlederiet och hoppas att jag - vi - kan axla den här manteln.
Svenska actionfilmstjärnan Dolph Lundgren ska vara med på plats i den första deltävlingen och i finalen. Han erkänner att programledarrollen kommer att bli en ny upplevelse.
- All erfarenhet jag har är att jag lett en K1-gala i Hollywood. De får väl sätta mig i träning nu direkt efter presskonferensen, säger han till Expressen.se, och tillägger:
- Jag kan varken sjunga inte dansa heller.

Flera programledare även tidigare år

Det blir första gången sedan 2005 som Melodifestivalen har fler än en programledare. Då var det olika värdpar i varje deltävling och med Jill Johnson och Mark Levengood som ledsagare i finalen i Globen.
Tempen börjar nu stegras inför nästa års tävling. I förra veckan blev Darin klar som den förste av fyra jokrar. Sedan tidigare är Jessica Andersson, Pernilla Wahlgren, Sibel och Ola Svensson påtänkta namn för schlagerfestivalen.
På torsdag presenterar SVT vinnaren i tävlingen webjokern, som ger ytterligare en friplats i tävlingen.
Årets Melodifestivalturné inleds i Örnsköldsvik den 6 februari. Finalen är i Globen i Stockholm den 13 mars.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE/NÖJE
Annons:
Annons:
Senaste nytt
Annons:
WEBBTEST
Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:
MEST SETT I DAG
WEBBTEST
WEBBTEST
WEBBTEST

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader