Förra veckans massiva kritik fick Tina Nordström att tänka om.
Tempot drogs ner och inslag kastades ut i sista stund för att få ordning på programmet.
-Vi har verkligen analyserat det här, och bestämde oss sent för hur det skulle se ut, säger Tina.
Premiären av "Tinas cookalong" förra veckan fick stark kritik för att det gick för fort och var för rörigt. Många tittare menade att de inte hann med att laga maten i det raska tempot.
I gårdagens program med Kenny Bräck var tempotbetydligt lugnare, och Tina Nordström förklarade flera gånger för tittarna att de skulle ta det långsamt.
- Det är klart att vi måste ta åt oss av vad som sas. Men framförallt var ju känslan hos oss själva efter programmet att det som jag gillar så mycket, att sälja in maten och få alla att hänga på, det hann jag inte riktigt med. Nu kändes det som vi vill att det ska vara, nu kändes det bra, säger Tina Nordström.
Men för att hinna med programmets alla moment var produktionen tvungna att stryka ner i innehållet.
Av de tre förinspelade kockduellerna mellan Tina och humorduon Erik och Mackan visades bara en.
Skulle vara fler dueller
- Det är jätteviktigt att få med allt utan att det blir för stressigt. Alla tittarna ska kunna vara med och framförallt hinna vara med, säger Tina.
Hur många dueller det skulle bli bestämdes inte förrän tidigare under dagen. Från början var det tänkt att det skulle vara fler.
-Tidigare i dag hade vi två dueller och sen fick vi lyfta en till för att vi skulle hinna med allting, säger Tora Heckscher, exekutiv producent, och fortsätter:
- Det ska minutanpassas med maträtterna, det är ju så mycket som ska stämma.
Tina Nordström fick också påminna sig själv om att det skulle gå långsammare. Det var just därför hon sa det till tittarna flera gånger.
- Hör man sig själv säga att det ska gå långsamt då andas jag lite extra och tänker på att det ska gå långsamt, och blir inte så där speedad som man kan bli i direktsändning.
Kan bli fler ändringar
Hon utesluter inte att det kan bli flera ändringar till nästa vecka.
-Vi är jättenöjda med kvällens program och det blev som vi ville ha det. Men vi kommer såklart analysera även den här veckan och se vad vi kan göra bättre.