Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Erbjuds 20 miljoner kronor. 
Eva Gabrielsson erbjuds 20 miljoner kronor av arvet efter Stieg Larsson, hennes
sambo och livskamrat. Foto: Christian Örnberg Erbjuds 20 miljoner kronor. Eva Gabrielsson erbjuds 20 miljoner kronor av arvet efter Stieg Larsson, hennes sambo och livskamrat. Foto: Christian Örnberg

Striden om Stieg Larssons miljonarv - de erbjuder 20 miljoner

Annons:
FAKTA

Striden om Stieg Larssons miljonarv:


9 november 2004: Stieg Larsson kollapsar på Expos redaktion och avlider. Stieg Larsson har belönats med flera priser, bland annat Glasnyckeln för bästa nordiska kriminalroman, efter sin död.
9 februari 2005: Bouppteckningen förrättas. Då står det klart att Stiegs bror och pappa ärver Stieg och att han inte lämnat något testamente efter sig.
Våren 2007: Bråket om ett fjärde manus fortsätter. I en intervju i Expressen i maj 2007 säger Eva Gabrielsson: "Jag antar att Stieg skulle vilja att jag skriver klart den fjärde delen, men jag har ingen lust. Varför ska jag försörja ett förlag och ge släkten mer pengar?"
Hösten 2007:  Bodelningshandlingarna undertecknas. Eva Gabrielsson får behålla parets gemensamma lägenhet.

Läs mer om
Stieg Larssons pappa och bror vill sluta fred med Eva Gabrielsson, Stiegs livskamrat.
Nu erbjuder de henne 20 miljoner kronor från arvet, uppger de för Svenska Dagbladets reporter Josef El Mahdi.
Till Expressen säger Erland Larsson:
- Vi är less på att framstå som giriga.
Erbjudandet till Eva Gabrielsson förs fram i en intervju i Svenska Dagbladet i dag. Till tidningen säger Stieg Larssons bror Joakim Larsson, 51:
- Hon var en del i Stiegs liv. Hon ska leva tryggt och bra av det här. Vi kan ge henne 20 miljoner.
SvD: Det lägger ni på bordet nu?
- Ja, varsågod. Inga krav eller någonting. Men hon måste ju ringa och säga ja, tack.
- Och uppge konto och bank och så, säger Stieg Larsons pappa Erland Larsson, 74.
Han bekräftade i natt uppgifterna även för Expressen.
- Eva har ju vägrat att prata med oss och uttalat både i medierna och på annat sätt att hon inte vill ha några pengar av oss. Sen är det ju insamlingar på gång utomlands för hennes del och det är ju löjligt. Därför har vi tagit det här steget. I och för sig, jag ser ju framför mig att vi får skit för det här också.

"Har resonerat hit och dit"

Varför skulle ni få det menar du?
- Vi har ju varit "the bad guys" över hela norra Europa. Vi får väl se var det här leder, om hon vill acceptera. Vi har inte satt några villkor. Om inte annat ska hon väl få en någorlunda tryggad framtid, säger Erland Larsson.
Hur kommer det sig att ni gör så här nu?
- Vi har väl resonerat hit och dit och vi är less på att framstå som giriga och allt möjligt.
Hur har ni kommit fram till summan?
- Vi hade kunnat säga 100 eller 200 miljoner, det finns så många fantasisummor. Det är bara för att säga en summa.
Stieg Larsson fick själv aldrig uppleva den enorma världssuccén som hans böcker om Lisbeth Salander och Mikael Blomkvist blivit. Förra året var han den författare som sålde näst bäst - i världen. Böckerna sägs ha sålt för över en miljard svenska kronor, och nu ligger Hollywood på om filmkontrakt.
Men samtidigt som framgångssagan rullar vidare har det infekterade bråket om bokrättigheterna - och därmed arvet efter Stieg - hela tiden funnits i bakgrunden. Erland och Joakim Larsson har anklagats för att vara giriga och för att ha hotat att kasta ut Eva Gabrielsson ur hennes och Stiegs lägenhet i jakten på ett påbörjat fjärde manus.

"Har varit schysta"

I en tidigare intervju i Expressen har Erland Larsson sagt att bråket har gjort att de aldrig har fått tid att sörja Stieg. I dag tänker de kontakta Eva Gabrielssons advokat med sitt erbjudande.
SvD: Om ni bortser från paragrafer och arvsrätt, tycker ni själva att ni behandlat henne schyst?
- Vi har varit schysta mot henne, vi har aldrig velat ha det här bråket.
Till Expressen säger Erland Larsson:
- Det känns bra för vår del. Så får vi se hur alla bloggare tar emot det här.
Vad hoppas du för er och för Evas skull?

- Jag vet inte vad vi hoppas på. Vi hoppas på det bästa.
Expressen har utan framgång sökt Eva Gabrielsson.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE/NÖJE
Annons:
LET'S DANCE

Anton och Molly till final i Let's Dance

Tre danspar har blivit två I kvällens semifinal åkte Marcus Schenkenberg ut.

BILDEXTRA! Allt från semifinalen i årets "Let's dance" Läs liverapporten här!

Var det rätt att Marcus Schenkenberg åkte ut i kvällens "Let's dance"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Var det rätt att Marcus Schenkenberg åkte ut i kvällens "Let's dance"?

MALIN COLLIN: "Anton Hysén är den nya Måns Zelmerlöw" Läs krönika här!

Molly Nutley har haft hög frånvaro från skolan Har fasat för att behöva gå om.

Fick snö i halsen
- tappade sången

Loreen fick den konstgjorda snön i halsen under gårdagens viktiga jurygenrep Nu isolerar hos sig inför i kväll - "Jag vill inte göra något annat än att fokusera."

Finslipar in i det sista Se hela uppträdandet från Crystal Hall i Baku.

Här grips de i Baku inför SVT:s team Diktaturen rensade bort demonstranterna.

Sanningen bakom svajiga semin

Loreens show blev skakig "Jag fattar att folk reagerade."

Vad får Loreen för placering i Eurovisionfinalen?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vad får Loreen för placering i Eurovisionfinalen?

ANDERS NUNSTEDT: Loreen levererade i semin – trots nervpressen.

Annons:
Senaste nytt
Annons:
EXTRA
EXTRA
Annons:
EXTRA
BLOGG
WEBBTEST
Annons:
WEBBTEST
MEST LÄST I DAG
BLOGG
MEST SETT I DAG
BLOGG
WEBBTEST
BILDEXTRA
WEBBTEST
WEBBTEST
WEBBTEST

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader