Spelade in med "Braveheart"-producenten
"Vikings" första nio avsnitt spelades in på Irland i somras. Tv-serien produceras av Morgan O'Sullivan som också gjorde "Braveheart" med Mel Gibson.
Huvudrollen Ragnar Lothbrok spelas av relativt okända Travis Fimmel. Hans rival Haraldson spelas av Golden globe-vinnaren Gabriel Byrne.
Johan Renck menar att det har fördelar med att använda relativt okända skådespelare. "Travis Fimmel, som spelar huvudrollen, är en ung, okänd och mycket begåvad australiensisk skådis som vi alla känner är ett helt osett ansikte att personifiera en ny karaktär. Det är ju en av de roliga grejerna med dramaserier; att de är karaktärsdrivna och ger oss nya personer att lära känna över tid", säger Renck.
Johan Renck regisserar en ny amerikansk vikingaserie med Gustaf Skarsgård.
Storsatsningen kostar 200 miljoner kronor.
- Jag blev tagen av hur mycket dom ville försöka göra något som inte var lättviktigt eller fyllt av godtyckligt tjafs, säger Renck.
Johan Renck har redan hyllats för sina avsnitt av "Breaking bad" och "The walking dead". Nu har svensken fått förtroendet att leda History Channels nya storsatsning "Vikings". Vikingadramat, med Gustaf Skarsgård och Gabriel Byrne ("In treatment" och "De misstänkta") i huvudroller, ingår i den amerikanska tv-kanalens nya storsatsning på manusskrivna och påkostade dramer. "Vikings" kostar 200 miljoner kronor.
Kunde snacka skit
- Gustaf är den ende svensken och får axla det tunga ansvaret att representera moderslandet. Det var enormt roligt att jobba med honom, inte minst för att vi kunde snacka skit om folk utan att någon annan förstod, säger Johan Renck.
- Dessutom är han talangfull, intressant och idiosynkratisk i sitt arbete. Han gjorde ett fantastiskt jobb.
Renck, känd även för musikvideor med Beyoncé och Madonna samt uppmärksammade mode- och reklamjobb, regisserar de tre första avsnitten och ansvarar därför för dramats utseende.
- Jag har aldrig ens övervägt kostymdrama, så när jag överrumplades av frågan blev jag nyfiken; det handlar ju om att försöka gestalta en tid som inte ens finns avritad, säger Renck. Dessutom var det ju en "pilot", det vill säga det första avsnittet ingick, varmed man är regissör på riktigt och sätter upp hela "looken" och känslan för showen.
Satsar mer på dramer
Efter sommarens succé i USA med miniserien "Hatfields & Mccoys" vill History Channel nu satsa ytterligare på påkostade och seriösa dramer. "Vikings", deras första riktiga dramaserie, har skrivits av Michael Hirst, mannen bakom biosuccén "Elizabeth".
Johan Renck. Foto: Joel Nilsson
- De har varit väldigt generösa med sitt stöd och sin nyfikenhet, vilket har skapat en god och icke-orolig jordmån, då just oro annars är djupt vanligt i sammanhang när någon lagt ner 30 miljoner dollar på något, säger Renck.
Tv-kanalerna HBO och AMC:s framgångar med serier som "Sopranos" och "Mad Men" har också påverkat History Channel.
- De har fått smak på drama och insett att tiderna är annorlunda nu och att publiken vill ha något med lite tyngd och djup, säger Renck.
Gör tv om Bates
"Vikings" spelades in på Irland i somras. I höst väntar en annan stor tv-produktion om Alfred Hitchcock-filmen "Psychos" huvudperson Norman Bates.
- Först ska jag jobba med en ny amerikansk dramaserie som heter "Bates motel" som handlar om Norman Bates barndom med sin psykotiska mor. Läskigt.
- Sen väntar ett projekt med SVT Drama i vår, om allt går som det ska.