Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Storlek på text:
Skriv ut text
Sanna Bråding är en av de kändisar som häcklats av komikerna i SVT:s "Grillad". Men nu blir det inte många fler att grilla. Foto: SVT Sanna Bråding är en av de kändisar som häcklats av komikerna i SVT:s "Grillad". Men nu blir det inte många fler att grilla. Foto: SVT

Skandalprogrammet "Grillad" stoppas

Annons:
FAKTA

"Grillad"-konceptet går ut på att ett gäng komiker både hyllar och häcklar en känd person. Tanken är att det ska vara roligt och elakt. Motsvarande program har länge funnits i USA.
Redan i februari hoppar E-type av programmet innan det ens har börjat spelas in. Efter programstart väljer även kändisarna Måns Zelmerlöw och Carl Jan Granqvist att hoppa av.
Komikerna Claes Malmberg och Lennie Norman lämnar "Grillad" veckan efter premiären - de anser att programmet är för dåligt. Så småningom lämnar även Adde Malmberg.
Lotta Bromé har anmält programmet till Granskningsnämnden för radio och tv efter att ha omnämnts i ett avsnitt. Ett inspelat avsnitt där man skämtar om Peter Harrysons vikt har stoppats, samt nu även det avsnitt där Alex Schulman grillas.

Är det rätt att lägga ner tv-programmet "Grillad"?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Är det rätt att lägga ner tv-programmet "Grillad"?

Tidigare artiklar
Läs mer om
"Grillad", SVT:s skandalunderhållning, läggs ned.
Programdirektören Annie Wegelius gav i går beskedet i direktsändning i "Debatt".
Efter en dryg månad av avhopp, skarp kritik, stoppade program och vikande tittarsiffor tycks SVT ha fått nog.
När "Grillad" först började att sändas 13 mars var det dryga miljonen tittare som ville se programmet. Sen dess har en stor del av publiken övergett humorshowen. Fredagens avsnitt sågs bara av lite drygt en halv miljon. SVT har planerat för ytterligare fem avsnitt, men det är i dagsläget ytterst oklart hur många av dessa som faktiskt kommer att sändas.
Tidigare i går meddelade SVT att fredagens "Grillad", där författaren Alex Schulman häcklas av ett gäng komiker, inte kommer att visas. Det blev alldeles för grovt för att visas en fredagskväll klockan 21.
Tidigare har ett inspelat program med Peter Harryson flyttats. Där skämtade man med Harrysons vikt, vilket han inte tyckte var roligt och stämningen i studion blev spänd. Nu står det klart att inte heller det kommer att visas.

Avhopp efter avhopp

Redan från början drabbades "Grillad" av en rad avhopp, både gäster som skulle grillas och komiker som skulle grilla hoppade av.
Annie Wegelius. Foto: SVT Till och med i första avsnittet tvingades man klippa bort ett plumpt sexuellt skämt.
I "Debatt" i går diskuterades skräp-tv i allmänhet och där kom Janne Josefsson in på just "Grillad". Peter Harryson, som satt med bland debattörerna, avfärdade helt humorserien, men ville inte närmare kommentera sin egen medverkan.

Aschberg blir grillad

Annie Wegelius, programdirektör för SVT:s allmänna program och högsta ansvarig, medgav att serien var ett experiment, en test av något nytt.
- Jag tror inte att vi kommer att förnya det, sa Wegelius.
- Det kommer att läggas ner, fastslog Janne Josefsson.
- Jaa... sa Wegelius.
På fredag blir Robert Aschberg "Grillad" i SVT1.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE/NÖJE
Annons:
Annons:
MÄSTARNAS MÄSTARE
Senaste nytt
Annons:
EXTRA
EXTRA
Annons:
EXTRA
BLOGG
EXTRA
Annons:
WEBBTEST
WEBBTEST
MEST LÄST I DAG
BLOGG
MEST SETT I DAG
BLOGG
WEBBTEST
BILDEXTRA
WEBBTEST
WEBBTEST
WEBBTEST

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader