Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Tom Cruise och Katie Holmes på Vanity Fairs fest efter Oscargalan 2012. Foto: Chris Delmas / Visual Press Agency Tom Cruise och Katie Holmes på Vanity Fairs fest efter Oscargalan 2012. Foto: Chris Delmas / Visual Press Agency

Scientologer hjälpte Tom Cruise hitta fru

Annons:
Tom Cruise och fruarna

Mimi Rogers (1987-1990)

Om: 56 år, skådespelerska. I dag gift med ­Christopher Ciaffa som hon har två barn med.

Cruiseåren: Var den som introducerade Tom Cruise för scientologin. Är dock inte själv aktiv längre, enligt amerikansk press.

 

Nicole Kidman (1990-2001)

Om: 45 år, skåde­spelerska. I dag gift med Keith Urban som hon har två barn med.

Cruiseåren: ­Adopterade två barn med Cruise. Accepterade aldrig scientologin och gjorde sig ovän med höga ledare och ämnet separerade henne och Cruise, enligt Vanity Fair.

 

Katie Holmes (2006-2012)

Om: 33 år, nyseparerad från Tom Cruise som hon har dottern Suri med.

Cruiseåren: ­Träffade Tom Cruise på våren 2005 och blev gravid i juli samma år. För­hållandet har sedan dess varit omskrivet, dels på grund av åldersskillnaden på 16 år, men också för hur det gick till. Vanity Fair drar dock ingen slutsats om Holmes gått igenom en uttagning innan hon blev till­sammans med Cruise.

Tidigare artiklar

NEW YORK. Kärlek kan vara ett ­"Mission: Impossible" - fråga Tom Cruise.

Men när Hollywoodikonens spruckna förhållanden höll på att störa hans ­engagemang i scientologkyrkan fattades där ett beslut om att agera.

Höga ledare inom den extrema rörelsen inledde en uttagningsprocess för att hitta den perfekta kvinnan för Cruise.

Vanity Fair har pratat med personer nära processen som berättar om testerna, och om kvinnan som först valdes ut.

När Tom Cruise har problem är det inte som när vi andra har problem. Det kan sägas om många rika eller världsberömda människor, men i Tom ­Cruises fall är läget exceptionellt.

Det hänger delvis ihop med hans framgångar som skådespelare och mångmiljonbeloppen har årligen drar in på blockbusters som exempelvis årets "Mission: Impossible Ghost Protocol".

Men det hänger också ihop med vad han spenderar pengarna på - nämligen scientologerna.

I det senaste numret av Vanity Fair har avhoppade scientologer talat ut som hur backningen ser ut kring rörelsens absolut viktigaste humankapital.

Det handlar om städning och renovering av Cruises bostad. Om specialkonstruerade trailers som han använder under inspelningar. Bilar vars handgjorda inredning blivit ett signum.

Men det mest uppseendeväckande är Cruises förhållanden, som både skapas och raseras av scientologkyrkan.

- Det är inte bara att du måste tillfredsställa din man, du måste gå ihop med scientologin, säger Marc Headley, tidigare chef för scientologernas eget filmbolag, till Vanity Fair.

Han har sett massvis av "auditions" av unga kvinnor som prov­filmat för den högst verkliga rollen som Tom Cruise flickvän.

 

Tom Cruise hade precis separerat från Penelope Cruz. Enligt Vanity Fairs källor kallades hon för en ­"klåpare" som inte kunde överge sin buddistiska tro.

Innan det hade ­Cruises äktenskap med Nicole ­Kidman ­haver Omslaget till nya numret av Vanity Fair. Omslaget till nya numret av Vanity Fair. erat ­eftersom att hon blev en så kallad SP - ­suppressive ­person (ned­brytande person). SP är, i princip, det ­ värsta du kan vara inom scientologin.

Den som bestämt att båda dess kvinnor inte höll måttet var rörelsens ­högsta ledare och Tom Cruises nära vän, David Miscavige.

Så det var till honom Cruise kom med sitt problem.

Han ville ha någon som inte ifrågasatta scientologin, ett mål som gick hand i hand med Miscaviges egen önskan för sin stjärna.

- Inte ens min syster kan hitta mig en tjej, sa Cruise till Miscavige.

Då hade han redan sagt samma sak till scientologernas dåvarande internationella chef, Mike Rinder - i dag en avhoppare som Vanity Fair pratat med.

Tiden, september 2004, var ett ­kritiskt skede, menar de som var insatta. Tom Cruise var precis på väg att bli djupare och djupare involverad i kyrkan och ledningen bestämde sig för att göra allt för att lösa problemet.

Tom Cruise skulle få sig en ny, väl ­ utvald, kvinna.

 

Under hösten 2004 hade en lista på kvinnor tagits fram, men det dussintalet anställda som jobbade med det hemliga projektet misslyckades mer flera av dem. Ofta på grund av att kvinnorna inte kunde förena sig med scientologin i tillräcklig utskträckning.

Skådespelerskorna Scarlett Johansson och Sofia Vergara ska ha varit två av dem, enligt Vanity Fair.

Tillslut föll valet på 25-åriga Nazanin Boniadi. En iranskfödd 45 kilo lätt brunett med skådisambitioner.

Hennes mamma var scientolog, vilket förenklade processen.

En process som bestod i audition, skriftliga uppgifter och Kidman och Cruise. Foto: Michel Euler Kidman och Cruise. Foto: Michel Euler veckor av för­beredelser utan att hon fick veta för vad hon preparerades.

- Om du lyckas kommer du att hjälpa världen bli en bättre plats, fick hon höra av den högt rankade scientologen Greg Wilhere som höll i uttagningen, uppger Vanity Fairs källor.

I processen ingick också att Boniadi skulle göra sig av med sin tandställning och dumpa sin pojkvän, vilket kyrkan med manipulation lyckades få henne att göra.

Under resans gång fick hon löpande skriva under tystnads­avtal och påmindes ständigt att om hon hoppade av programmet skulle hon klassas som SP andra scientologer skulle förbjudas prata med henne, så även hennes mamma.

Det var på sciento­logernas kontor i New York som hon förstod vad det hemliga ­ projektet handlade om.

 

Vanity Fair beskriver hennes reaktion som chockad. Hon kände sig lurad när hon presenterades för Tom Cruise med orden "vi kan inte svika honom".

Men inom henne grodde också en känsla av att ha blivit utvald av en sådan aktad figur som Tom ­Cruise.

- Jag har aldrig känt så här förut, ska Cruise ha sagt kort efter att de träffats.

25-åringen var ­för­bjuden att ha någon ­kontakt med omvärlden den ­första ­tiden, och hon försågs med nya sekretess­avtal att skriva under.

Tills en dag på en skidresa då bland annat David Miscavige när­­varade.

Hans snabba sätt att prata gjorde att hon inte hängde med och hon tvingades be honom upprepa sig fler gånger.

Han blev förnärmad, och det blev början till slutet för henne och Cruise.

- Tom gjorde aldrig slut med henne. Han pratade aldrig med henne. Hon sparkades bara ut och några ­månader senare var han galet förälskad i Katie Holmes, säger Marc Headley.

Han säge att sökandet efter nya kandidater fortsatte under hela förhållandet mellan Cruise och Boniadi.

- Ok, "boom, här är nästa". "Boom, här är nästa", säger Headley vidare i intervjun i Vanity Fair.

I maj 2005 ­deklarerade ­Cruise sin kärlek till ­Holmes i en­ ­tv-soffa hos Oprah ­Winfrey. I juli samma år var ­skåde­­speler­skan ­gravid.

Scientologernas uppdrag var utfört.

 

FOTNOT: Scientologerna har förnekat allt i Vanity Fairs artikel gällande uttagnings­processen.

Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE/NÖJE
Annons:

Magda historisk: "Var otroligt kul"

Som första kvinna vann Forsberg "Mästarnas mästare" "Jättehärligt".

Vem är din absoluta favorit av vinnarna i "Mästarnas mästare"

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Vem är din absoluta favorit av vinnarna i "Mästarnas mästare"

Annons:

Läsarnas dom: Hon var bäst i finalen...

Expressen.se:s läsare har sagt sitt Hade Danmark eller Norge bästa låt i ESC?

Så firade Emmelies svenska familj härliga segern "Känns helt otroligt."

Robin Stjernberg var på plats Emmelie uppträdde med vinnarlåten.

RÖSTA: Sätt DITT EGET betyg

Vilket bidrag var bäst i finalen? Passa på - sätt DITT EGET betyg på låtarna.

Danska glädjen: "Är obeskrivligt"

Emmelie de Forest vann ESC Om saknad efter sin far: "Skulle varit stolt."

"Sluta deppa - rätt låt vann" ANDERS NUNSTEDT om Robin och ESC-vinnaren.

Var det rätt låt som vann?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Var det rätt låt som vann?

LYSSNA: Inte hört vinnarlåten? Här är Emmelie de Forest "Only teardrops".

ANDERS BJÖRKMAN om SVT:s sändning "Bättre kan man knappast göra."

Vad tyckte du om ESC i Malmö? Kolla också resulatet i den stora finalen.

EXTRA
EXTRA
Annons:
MEST LÄST I DAG
EXTRA
NÖJE
Annons:
MUSIKREDAKTÖREN BLOGGAR
MODEBLOGGEN
Annons:
SPELA SPEL
Senaste nytt
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader