Böcker & boktips

Här hittar du de hetaste böckerna.

Spelsugen?

Klicka in på Sveriges största spelsajt.

Storlek på text:
Skriv ut text
Robinsondeltagarna träffades hemma hos Anders och festade. Vinnaren av Robinson, Hans, var inte bjuden. Foto: Stefan Söderström Robinsondeltagarna träffades hemma hos Anders och festade. Vinnaren av Robinson, Hans, var inte bjuden. Foto: Stefan Söderström

Robinsongängets galna fest i natt

Annons:
Läs mer om
Nattens finalfest för "Robinson Karibien" spårade ur. Vinnaren Hans Brettschneider var inte bjuden.
De andra deltagarna halsade sprit, visade brösten och lät elakheterna hagla över segraren.
- Hans Brettschneider kan gärna sitta ensam och dricka sin öl och äta surströmming eller vad han nu gör. Vi har så jävla kul! säger Anders Sjöström.
Hans Brettschneider tog hem året ”Robinson” – men till segerfesten i natt var han inte bjuden. Medan de andra deltagarna avslutningsfirade med champagne hemma hos Anders Sjöström i hans villa i Älvsjö utanför Stockholm, fick Hans fira ensam. Storbråket från finalprogrammet har resulterat i en djup konflikt mellan de forna lagkamraterna.
– Inte en chans att Hans får komma, fan heller att han skulle få komma hit!, säger Anders Sjöström.
När Expressen vid 22-tiden i går kväll kom till festen som inbjudna, slog eld ut ur husets skorsten. Husägaren själv hade sprutat generöst med tändvätska på brasan inomhus innan han tände på den, samtidigt som han shotade starksprit.
– Vi har så jävla kul! Jag bjuder på allt! Skål för legotrollet Hans Brettschneider! Fan vad synd att han inte kunde komma! ropar Anders Sjöström ironiskt.
Inomhus var musiken på högsta volym och öl, vin, och starksprit serverades i överflöd.
Flera av deltagarna var ostadiga på benen redan tidigt på kvällen.
– Det har helt spårat ur. Men det är väldigt kul att träffa alla. Jag vet inte riktigt hur den här kvällen ska sluta, säger Angelica Höglund.

Visade sina bröst

Vid 22.30 visade en av de kvinnliga deltagarna brösten för festens andra gäster flera gånger samtidigt som hon dansade porrigt i soffan.
– Jag har slagit vad med Anders om att jag ska få 5 000 kronor om jag visar dem ute på stan i kväll! Och det kommer jag att få! sa hon och kastade sig i vardagsrumssoffan bredvid Simon Stålroos.
Kort därefter anslöt de andra gästerna till vardagsrumssoffan.
Gänget stämde upp i allsång till syfte att återigen håna vinnaren Hans Brettschneider.
Känner du inte att ni är för elaka?
– Nej för fan! Jag gillar inte honom, och han gillar inte mig och Jimmy. Vad han tycker skiter jag fullständigt i!
Hans Brettschneider har tillbringat helgen på hotell i Stockholm. Han följde i går kväll finalen på tv hemma hos Mats Thelin med familj. Dit skulle också Jarmo Heinonen från förra ”Robinson”.
– Jag vet att de ska ha finalfest. Men jag är inte bjuden. Men det gör inget. Det skulle bara ha blivit jobbigt. Jag visste att jag inte var välkommen, säger årets Robinson-segrare som har Robinson-statyetten på sitt hotellrum.
I natt festade de andra deltagarna vidare på ”Ett ställe” på Söder. Champagne och helrör med alkohol beställdes in i baren, och skandalfesten fortsatte sedan sent in på småtimmarna.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE/NÖJE
Annons:
Annons:
SPELA SPEL
Senaste nytt
WEBBTEST
Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:
MEST SETT I DAG
Annons:
WEBBTEST
WEBBTEST
WEBBTEST

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader