Det är nu tio veckors slit, svält och intriger, tårar och pakter får sitt avslut - i kväll koras vinnaren av "Robinson 2009.
Här är finalisterna:
JARMO HEINONEN, 54:
Höjdare: När han satt och psykade Erik Billing i duellen i burarna tidigare under säsongen. Till slut blev Erik Billing så trött att han somnade. Jarmo log.
Bottennapp: När han ramlade ner från klätterställningen och tvingades bli sydd på stranden. Men även det besegrade han.
Viktras under tävlingen: Från 96 till 82 kilo.
Säger inför finalen: "Jag vet att jag kan överleva på knappt nånting, jag vet att jag är stark, och jag vet att jag är en överlevare. Nu gäller det, sista rycket."
Sagt om Jarmo: "Jarmo är verkligen Robinson på riktigt. Vi två åt nästan vad som helst, bara för att överleva, och han klarar sig alltid, vad som än händer." (Anna Lundh, finalkonkurrent)
Expressens läsare: 80 procent tror Jarmo vinner i kväll.
ELLENOR PIERRE, 35:
Höjdare: När hon förra veckan helt plötsligt lyckades göra upp eld snabbast av alla, och mot alla odds tog hem tävlingen.
Bottennapp: När hon skulle hålla upp en arm för att inte få vatten över sig - och kom sist. När hon ramlade i från en balansplatta i vattnet - och kom sist.
Viktras under tävlingen: Från 62 till 50 kilo.
Säger inför finalen: "Det var så otroligt skönt att få knäppa alla på näsan med eldtävlingen, så nu är jag så laddad och vill fortsätta visa att jag visst är bra på att överleva."
Sagt om Ellenor: "Hon höll ju en väldigt låg profil länge, men det är möjligt att hon har tjänat på det." (Nina Amjadi, finalkonkurrent)
Expressens läsare: 4 procent tror Ellenor vinner i kväll.
NINA AMJADI, 22:
Höjdare: När hon lyckades vända alla tänkbara pakter - och fick en chockad Angela Monroe utröstad.
Bottennapp: När hon förra veckan stupade på mållinjen strax efter Ellenor i eldtävlingen. Den segern hade varit viktig för Nina.
Viktras under tävlingen: Från 64 till 52 kilo.
Sagt om Nina: "Nina är en smart tjej som tänker väldigt mycket. Hon har varit bra på att spela spelet, och tagit sig långt på sin taktik." (Jarmo Heinonen, finalkonkurrent) Expressens läsare: 1 procent tror Nina vinner i kväll.
ANNA LUNDH, 21.
Höjdare: När hon förra veckan utklassade alla de andra deltagarna i att hålla andan.
Bottennapp: Inget man minns. Anna har varit jämnt bra hela vägen. Aldrig varit sjuk, aldrig gjort bort sig i någon tävling.
Viktras under tävlingen: Från 58 till 47 kilo.
Säger inför finalen: "Nu när jag har tagit mig så här långt så vill jag verkligen vinna. Jag är en tävlingsmänniska ut i fingerspetsarna."
Sagt om Anna: "Hon var otroligt mager sista tiden, bara som ett skelett. Men ändå var hon otroligt stark ända in i finalen." (Ellenor Pierre, finalkonkurrent)
Expressens läsare: 15 procent tror Anna vinner i kväll.