Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Global turné. Roxettes spelning i Globen bjöd inte på några överraskningar - publiken fick exakt vad de betalat för. Foto: VERONIKA LJUNG-NIELSEN Global turné. Roxettes spelning i Globen bjöd inte på några överraskningar - publiken fick exakt vad de betalat för. Foto: VERONIKA LJUNG-NIELSEN

Anders Nunstedt: Tiden har sprungit ifrån Roxette

Annons:
FAKTA

Konsert


Per Gessle och Marie Fredriksson bildade Roxette för 25 år sedan. Kemi uppstod, och 75 miljoner sålda skivor senare är de snart aktuella med en deluxe-utgåva av senaste cd:n. "Charm school revisited" ges ut den 26 november.
Vad:
Slutklämmen på comebackturnén - Roxettes tredje världsturné - som avslutas i december i samma land som den började: Ryssland. Hittills i år har konserterna lockat över 700 000. I dag uppträder de i Malmö Arena.
Bäst: När de plockar de maffigaste rockrussinen ur "Joyride"-kakan ("Spending my time", "Things will never be the same", "Fading like a flower").
Sämst: A slutande extra- numret "Watercolours in the rain". En tonsatt gäspning.
Fråga: Hade inte den svenska publiken varit värd en specialare, typ varsin solohit från Per och Marie?
Publik: 9 681, däribland Carl Bildt och Leif Pagrotsky.

LÅTLISTAN:


"Dressed for success"
"Sleeping in my car"
"The Big L"
"Wish I could fly"
"Only when I dream
"She's got nothing on (but the radio)"
"Soul deep"
"Perfect day"
"Things will never be the same"
"It must have been love"
"Opportunity nox"
"7Twenty7"
"Fading like a flower (every time you leave)"
"Crash! Boom! Bang!"
"How do you do!"
"Dangerous"
"Joyride"

Extranummer

"Watercolours in the rain"
"Spending my time"
"The Look"

Extra extranummer

"Listen to your heart"
"Church of your heart"

Tidigare artiklar
Två getingar - godkänd
Förmodligen är det många fans som köper en biljett till Roxette för att de vet att de får exakt vad de betalar för:
Gamla hits i ungefär lika gamla versioner.
Höstens show är inget undantag. Firma Per & Marie är business as usual.
Roxette är ute på en omfattande och framgångsrik världsturné.
Ironiskt nog har de aldrig känts mer inaktuella. Inte ens under den period då de låg i djup dvala samtidigt som Per Gessle gjorde solosuccé och återförenade Gyllene Tider för historiens mest besökta sommarturné.
Senaste skivan befinner sig så långt ifrån Roxettes succéalbum att det är som ett jämföra rymddamm med solsystem.
Det är förvisso inte där problemet ligger live. Per och Marie spelar bara två låtar från nya albumet, tidigt i showen, resten är en hitkavalkad som inte skiljer sig särdeles från duons samlade hitsamlingar.

Det är förståeligt att de lägger krutet på de två skivor som gjorde dem världskända, "Look sharp" och "Joyride", det är till och med klokt. Ett upplägg baserat på de två senaste albumen hade kunnat sluta i en mindre katastrof.
Problemet är att de inte gör något fiffigt eller överraskande med sina popklassiker. De spelar dem rakt upp och ner. Variationen består i att det åker fram en akustisk gitarr då och då. Det mesta låter som en axelryckning.

Förändringarna i showen håller Gessle, sin vana trogen, till det minimala. Däremot är bandet mer samspelt än för ett halvår sedan, och Marie sjunger säkrare.
Återstår en show som låter exakt som låtlistan här intill. Pilla ihop den i Spotify och höjdpunkterna kommer att bli de samma. Det är powerballaderna som är grejen, särskilt med tanke på att "Joyride" låter som en trasig karusell och "The look" återigen urartar i Beatles plattaste bidrag till rockhistorien ("Hey Jude"). Och apropå platt så kan man konstatera att det var länge sedan en så fattig scenshow nådde Globen. Det mesta signalerar lågbudget. Inga videoskärmar, ingen cool grafik, inga fyrverkerier. Den enda specialeffekten är som hämtad från en skolavslutning:
Vid ett tillfälle dimper det ner tiotalet badbollar över publiken.

Fansens omotiverade eufori över Roxette-bollarna gör att man fylls av ett slags ömt medlidande med de forna världsstjärnorna.
Tiden har sprungit ifrån Roxette, men de gör så gott de kan.
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE/NÖJE
Annons:
Recensioner av film, musik och tv
Annons:
Senaste recensionerna
FIlmrecensioner
Annons:
FIlmrecensioner
FIlmrecensioner
FIlmrecensioner
Annons:
FIlmrecensioner
FIlmrecensioner
Musikrecension
Annons:
Musikrecension
Musikrecension
Musikrecension
Musikrecension
Musikrecension
TV-recension
TV-recension
TV-recension
TV-recension
MEST LÄST I DAG

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader