Funny people
Av Judd Apatow. Med Adam Sandler, Seth Rogen, Leslie Mann.
Gulliga grabbighetens humorkung Apatow breddar sin repertoar. Från ”40 year old virgin” via ”På smällen” ger han sig nu på ett oväntat allvar utöver sin snopp- och punghumor – som självklart får plats även i den här filmen.
Sandler i huvudrollen spelar en egocentrisk komiker med för mycket pengar och för lite vänner som får beskedet att han troligen kommer att dö i cancer inom kort. Seth Rogen som ung aspirerande ståuppare är i vanlig ordning utmärkt som vanliga killen, Sandler visar på överraskande skarphet i sin roll.
Första halvan är både djupsinnig och rolig, sedan byter filmen spår och blir alldeles för lång och utdragen. Två och en halv timme är för mycket.
Hade Apatow haft vett att kapa slutet och vässat historiens avslutande hade det flugit en fjärde geting här ovanför.
Av Jenny Rickardson
kulturen@expressen.se
