Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3

Terminator Salvation: Smutsig, dyster och högljudd


FILM
Av McG. Med Christian Bale, Sam Worthington, Helena Bonham Carter.

Domedagen har
kommit och gått, människorna krigar mot maskinerna och Christian Bale har tagit sig an rollen som motståndsmannen John Connor i denna den första av tre nya Terminator-filmer. Han har ännu inte lärt känna den Kyle som han ska skicka tillbaka i tiden för att bekämpa Schwarzenegger-terminatorn anno 1984 - och dessutom bli Johns pappa. Både logiken och tidslinjen haltar då och då, men det är trots allt förlåtligt.
"Terminator salvation" är smutsig, dyster och högljudd. I händerna på rätt så valhänte regissören McG ("Charlies änglar") satsas krutet på ett snyggt krig. Det känns som om "Mad Max", "Matrix" och "Wall-E" har mixats ihop med James Camerons universum. Andningspauserna mellan actionsekvenserna är få, manuset tunt trots alla försök att snäppa upp det till en allvarligare nivå. Tur för McG att Camerons originalidé håller för mycket tänjande på gränserna.

Den fräscha idén om en maskin som tror att han är människa är spännande och sköna Christian Bale ser ut att bära all världens tyngd på sin snygga axlar. Men McG har glömt att göra sin genusläxa och kvinnorna är sorgligt nog reducerade till ett minimum - en allvarlig synd i "Terminator"-sammanhang.
Försöker jag vara rationell är den egentligen inte värd en trea. Men jag hyser så stor kärlek till den här filmserien att jag tillåter mig själv att vara blödig.
Jag har lärt mig att det är det som gör oss till människor och inte maskiner.

Av Jenny Rickardson
kulturen@expressen.se

Publicerat 2 juni 2009
Uppdaterad 2 juni 2009
Tyck till
Det finns 1 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer

Terminator Salvation är som Telitubbis för vuxna, fast sämre, att denna B film fått så mycket uppmärksamhet tyder på mer pengar än god smak. Denna film har bara titeln gemensamt med T 1 .T 2 och T 3. Och att Jenny är så blödig att hon ändå ger denna film 3 i betyg tyder mer på att hon måste ha sommnat för att sen sätta ett NJA betyg istället för att skicka denna film direkt till en mörk källare där den hör hemma för att aldrig plockas upp igen.
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg

 
Toppbild















Bottenbild