Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text

Rebecca Black: Vill inte vara känd som "Friday"-tjejen

Annons:
Över 119 miljoner klick på Youtube - men framför allt hatad och förlöjligad för sin låt "Friday".
Livet har sannerligen förändrats för Rebecca Black, 13.
- Folk tycker att jag låter som en robot, säger hon till AP.
Och det är precis vad 13-åringen inte vill - i stället hoppas hon nu på en karriär som sångerska. 
- Jag vill inte vara känd som "Friday"-tjejen, Förhoppningsvis kan jag bli känd som Rebecca Black. Jag vill vara en artist, det är vad jag alltid har velat, säger hon i en intervju med nyhetsbyrån AP.
Men det blir inte så lätt.
Efter bara en dag hade videon till den förlöjligade och hånade låten över 80 000 klick Youtube. Nu är den siffran drygt 119 miljoner. Räkna då också med de cirka två och en halv miljon kommentarer som har gjorts, de flesta negativa. 

"Blev mobbad i skolan"

- Jag är definitivt ingen normal 13-åring flicka som knapp någon känner igen längre, säger Rebecca Black.
Det är både på gott och ont.
För även om Black säger att hon inte har gråtit över det näthat som slängs på henne, så kom tårarna när musikkritikerna sågade henne jämns med fotknölarna. Rolling Stones recensent skrev bland annat om låtens "exceptionellt idiotiska text", men erkände samtidigt att det finns något "unikt tilltalande" med den.  
- Jag blev mobbad i skolan. Jag vet inte vad som är så annorlunda med mig att det får folk att reta sig på mig, men jag tackar de människorna, säger Rebecca Black och fortsätter:

"Vara tillgänglig för henne"

- För om det inte var för dem så skulle jag inte vara här just nu. Då skulle jag nog fortfarande sitta hemma och gråta. Men jag har lärt mig att ha tjock hud. Så nu skrattar jag åt dem.
Det var i mitten av mars som Rebecca Blacks namn och låten "Friday" exploderade på nätet.
Då hade hennes mamma Georgina Kelly betalat 4000 dollar för att dottern skulle få möjligheten att spela in en video hos Ark Music Factory i Kalifornien. Företaget specialiserar sig på skriva låtar till unga tjejer, spela in en video och sedan lägga upp dessa på Youtube.
- När jag förstod att min dotter skulle bli en kändis, så visste jag att det skulle bli en tid när jag uteslutande fokuserade på att vara tillgänglig för henne till hundra procent, säger Georgina Kelly till AP och fortsätter:
- Jag har läst om och sett så många unga människor i strålkastarljuset som det går fel för.

"Låter som en robot"

Ark music factory och Georgina Kelly bråkar nu om vem som äger rättigheterna till "Friday", men Rebecca Black har redan gått vidare.
För tillfället spelar hon in med producenten Charlton Pettus, som har samarbetat med namn som Hillary Duff och Clay Aiken.
Black hoppas då att folk ska få höras hennes "riktiga röst", och inte den som världen nu känner till. 
- Folk tycker att jag låter som en robot, och i videon till "Friday" låter jag faktiskt som en robot, säger hon. 
Annons:
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE/NÖJE
Annons:

Danny: "Kanske sårar mig som ni håller på..."

Efter Loreens seger i ESC Danny S: "Varför blev jag helt plötsligt antagonisten?"

Så ska Loreen ska bli störst Skivbolaget smider hemliga planer för stjärnan.

...och de gör upp om att bli programledare Här är de hetaste kandidaterna.

I vilken arena tycker du att nästa års Eurovision ska hållas?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

I vilken arena tycker du att nästa års Eurovision ska hållas?

Annons:
MÄSTARNAS MÄSTARE
Senaste nytt
Annons:
EXTRA
EXTRA
Annons:
EXTRA
BLOGG
EXTRA
Annons:
WEBBTEST
WEBBTEST
MEST LÄST I DAG
BLOGG
MEST SETT I DAG
BLOGG
WEBBTEST
BILDEXTRA
WEBBTEST
WEBBTEST
WEBBTEST

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader