Storlek på text:
Skriv ut text
POPULÄR PÅ NÄTET. Lady Gaga är en av de miljontals
artister som går att lyssna till på Spotify. I USA är Itunes starka, vilket är ett stort hinder för gratistjänstens framtid. Foto: Scope Features / Ibl Bildbyrå POPULÄR PÅ NÄTET. Lady Gaga är en av de miljontals artister som går att lyssna till på Spotify. I USA är Itunes starka, vilket är ett stort hinder för gratistjänstens framtid. Foto: Scope Features / Ibl Bildbyrå

Spotify laddar för musikkrig

Annons:
Braksuccén Spotify älskas av miljoner över hela Europa.
Men allt kan sluta i fiasko om man inte lyckas krossa konkurrenten Itunes när musiktjänsten lanseras i USA.
- Jag är så naiv att jag tror att det ska funka, säger grundaren Daniel Ek.
Framgångssagan Spotify har fått en hel värld att lyssna - och gapa.
Musiktjänsten lanserades i oktober 2008 med en öronbedövande hype i ryggen. I dag har man miljontals användare över hela Europa. Bara i Sverige finns över en miljon användare. I England är antalet det dubbla.
När grundaren Daniel Ek först närmade sig de stora skivbolagen för att förhandla om rättigheter var intresset svalt. I dag har Spotify nästan lika mycket digitalt sex-appeal som Facebook. Några av världens största artister, som U2 och Robbie Williams, använder det som lanseringsverktyg. Varje dag adderas 10 000 nya låtar.

Gick med förlust

Intresset har medfört en vårflod av riskkapital. Enligt Financial Times värderas Spotify till runt 1,8 miljarder kronor.
Men precis som ett oändligt antal andra nätbaserade succéer, som Youtube, är Spotifys kostnader långt större än intäkterna. Andelen betalande premiumanvändare är mindre än 10 procent, lejonparten föredrar den annonsfinansierade gratisversionen. Förra året gjorde man en förlust på nästan 32 miljoner kronor.
Det som slutligen avgör företagets framtid är den stundande USA-lanseringen. Där finns möjligheten att förvandla tjusiga visioner till reda pengar.
- Jag är så naiv att jag tror att det ska funka, säger Daniel Ek till All Things Digital.
Något exakt lanseringsdatum vill han inte precisera.
- Förhoppningsvis blir det i slutet av året, allra senast i början av nästa år. Det avgörande är att vi kan presentera en bra service.

Fler har försökt - och misslyckats

Spotify är långt ifrån först med att försöka erövra den gigantiska amerikanska musikmarknaden. Tidigare har både Yahoo och Virgin lanserat musiktjänster. Till och med MTV har försökt kapa åt sig en del av den digitala kakan med sin tjänst Urge. Men alla försök har kraschat och brunnit.
Den stora utmaningen i USA blir att slå undan benen på Apples nätbaserade skivbutik Itunes som har ett järngrepp om marknaden. En tuff utmaning. Inte minst för att Itunes när som helst kan agera som en kameleont och lansera en portabel prenumerationsservice för att krossa Spotify.
Bland övriga konkurrenter är skepsisen, inte oväntat, utbredd.
- Anledningen till att Spotify exploderat är att det är gratis. Den modellen funkar inte USA. Det är där musikbranschen tjänar alla sina pengar, säger Neil Smith på musiktjänsten Rhapsody till Billboard Biz.
MEST LÄST PÅ EXPRESSEN.SE/NÖJE
Annons:
Annons:
Senaste nytt
Annons:
WEBBTEST
Annons:
MEST LÄST I DAG
Annons:
MEST SETT I DAG
WEBBTEST
WEBBTEST
WEBBTEST

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader